بیگ بنگ: تالاموس قسمتی کوچک در مرکز مغز است که احتمالا پیام­ های ارسالی از گوش، چشم، دهان و پوست ما را دریافت کرده و به منظور پردازش آنها به دیگر قسمت­ های مغز می­ فرستد. اما پژوهشی جدید نشان می­ دهد که نقش این قسمت از مغز، تنها انتقال اطلاعات نبوده و در رفتارهای شناختی مثل تصمیم­ گیری و تمرکز نیز نقش دارد.

به گزارش بیگ بنگ، اگر ما بتوانیم تمام قابلیت­ های تالاموس در انسان را متوجه بشویم، می­ توانیم در درمان اختلالات مغزی، از اسکیزوفرنی گرفته تا بیخوابی پیشرفت­ هایی صورت بدیم. محققان مرکز پزشکی دانشگاه نیویورک پس از آزمایشات خود بر روی موش ­ها و انجام شبیه­ سازی­ های کامپیوتری دریافتند که نه تنها تالاموس در مغز سیگنال­ ها را مخابره می­ کند، بلکه در همین حین ارتباطات نورونی را نیز تقویت می ­کند. تقویت­ شدن ارتباطات نورونی به ما کمک می­ کند که در مواقع تصمیم­ گیری تمرکز خود را بیشتر بر روی چه چیزی معطوف کنیم؛ این بدین معنی است که تالاموس نقش بسیار مهم­تری در زندگی روزمره ما ایفا می­کند.

از محققان این پژوهش، مایکل هلاسا در این باره گفت: « مطالعات ما این نوید را می­ دهد که تالاموس میانی، در زمان بهره جستن مغز از خاطرات قبلی برای تصمیم ­گیری درست،عامل ایجاد ارتباطات بین نورون ­ها می ­باشد.» تیم تحقیقاتی به منظور درک نحوه تعامل بر روی دو قسمت تالاموس یک موش، آزمایشاتی انجام دادند. این دو قسمت به شرح زیر است: قشر جلویی که مسئول بررسی خاطرات و تصمیم ­گیری می­باشد و تالاموس میانی که قسمتی بزرگ در داخل تالاموس می­ باشد. در این آزمایش، موش با فلاش نور و صدا، که بعد از آن پاداش(غذا) به همراه بود و بخاطر آوردن این تجربه، آزمایش می ­شد. محققان با تزریق پروتئین­ های حساس به نور به این دو قسمت تالاموس، سعی در تحریک مصنوعی آن داشتند.

محققان دریافتند که با افزایش فعالیت قسمت میانی تالاموس جانور، قدرت انتخاب درست بر اساس آموزش­ های قبلی بالاتر رفته بود. اشتباهات موش در زمان تشخیص محرک غذا به میزان 25 درصد کاهش یافته بود. اما زمانی که فعالیت قشر جلویی بیشتر شده بود، توانایی موش در تشخیص محرک غذا به میزان قابل توجهی کاهش یافته بود. این بدین معنی است که ارتباطات نورون­ ها در زمان تصمیم­ گیری بصورت همزمان بسیار بالا رفته و تداخل نورونی ایجاد شده است که موش را در تصمیم­ گیری دچار مشکل کرده است.

مشاهدات این آزمایش نشان می­ دهد که با افزایش سطح فعایت تالاموس میانی، پستانداران می­ توانند که نورون مناسب را با توجه به موازه انتقال اطلاعات به موقعیت برای تصمیم ­گیری انتخاب کند که نقش تالاموس را از یک دروازه معمولی انتقال اطلاعات تا یک راهنما برای تصمیم ­گیری ارتقا می­ دهد. البته نتایج این تحقیقات فقط بر اساس آزمایشاتی بر روی موش به دست آمده است. پس تا زمانی که نتایج فوق در انسان نیز تکرار نشود، نمی­ توان با قطعیت در این مورد اظهار نظر کرد. اما اگر یافته ­های فوق در انسان نیز صدق کند، می­ تواند در نحوه درمان اختلالات در زمینه تمرکز، مانند بی­ خوابی و اسکیزوفرنی کمک کند.

برای مثال،ا گر برای مشکلات خواب و یا موارد خاص روانی،تشخیص کمبود تمرکز داده شود، امکان این وجود دارد که ما بتوانیم نحوه کارایی تالاموس را ارتقا داده و این اختلالات را کنترل و درمان کنیم. هلاسا اضافه کرد: « این کشف، نقش تالاموس در مشکلات شناختی را نشان می ­دهد که با بیماری­ های با منشا مشکلات ارتباط نورونی در قشر مذکور همراه است. نتایج ما این نظریه را پشتیبانی می­ کند که می­توان مفهوم شناخت را بصورت کلی با تنظیم فعالیت تالاموس ارتقا داد.» جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Nature منتشر شده است.

ترجمه: رضا کاظمی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.