کوه های یخی غول پیکر باعث کاهش ِ تغییرات اقلیمی می شوند!

بیگ بنگ: شاید کوه های یخ غول پیکر نشانی از کاهش ِ تغییرات اقلیمی باشند، تحقیقات اخیر نشان می دهد رگه هایی از مواد غذایی که در آب های قطب جنوب وجود دارند موجب حبس کردن میلیون ها تن کربن دی اکسید می گردد.

1239به گزارش بیگ بنگ، محققان ۱۷۵ تصویر ماهواره ای از کوه های یخی غول پیکر را در اقیانوس جنوبی که جنوبگان را احاطه کرده بود مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که این رگه ها در حدود ۱۰۰۰ کیلومتر در پشت توده های یخی کشیده شده اند. هرچه رنگ اینها سبزتر باشد، رشد فیتوپلانکتون های آن ناحیه بیشتر است که این امر بعلت افزایش مواد غذایی و آهن حاصل از حرکت یخ های غول پیکر میباشد. زمانی که این جلبک ها یا موجودات بسیار زیادی که آنها را تغذیه می کنند بمیرند، به اعماق اقیانوس می افتند. به موجب این امر، کربن دی اکسیدی که جذب کرده اند با بقایای آنها در اعماق مدفون می گردد، این امر موجب فرو نشاندن CO2 در اتمسفر و کاهش سرعت گرمایش جهانی و اقلیمی می شود.

کوه های یخی غول پیکر چیستند؟ آنها یخ های شناوری در اقیانوس جنوبی هستند که بیشتر از ۱۸ کیلومتر طول دارند. محققان تخمین زده اند که این توده های یخی در آب هایی که عموما از لحاظ مواد آهنی فقیر هستند، موجب دفن ۲۰ درصد کربن می شوند که این مقدار ۱۰ درصد از میزان کل ِ کربن جهانی می باشد. در شعاعی به اندازه ۱۰ برابر طول یک توده ی یخی، سطح کلروفیل گزارش شده، افزایش می یابد. میزان کلروفیل ۱۰ حداقل تا یک ماه تا برابر بیشتر از سایر مناطق اطراف آن باقی می ماند و حدود ۲۰۰ کیلومتر تا پشت کوه های یخی کشیده می شود. در برخی از موارد افزایش فیتوپلانکتون ها تا ۱۰۰۰ کیلومتر در پشت توده های یخی نیز گزارش شده است.

در سال ۲۰۱۴، دو گروه از محققین به صورت مجزا دریافتند که صفحات یخی جنوبگان غربی در حال فروریزش می باشد و جلوگیری از این امر ناممکن است. از بین رفتن کامل این صفحه یخی موجب افزایش سطح دریا به میزان ۴ متر در قرن پیش رو برآورد شده است. در سال ۲۰۱۵ محققین دریافتند که سرعت آب شدن ِ این صفحه بیشتر از تخمین های اولیه ی آنها است.

ترجمه: آذین کریم زاد انزابی/ دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی
عمران- کارشناس مسائل تغییر اقلیم/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: theguardian.com

(9 نفر , میانگین : 4٫67 از 5)
لینک کوتاه مقاله : http://bigbangpage.com/?p=42870
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.