بیگ بنگ: امسال تغییرات اقلیمی روند بی‌سابقه‌ای داشت و نشان داد که هشت سال گذشته گرم‌ترین روند ثبت‌ شده بوده است.

fullglobe asia nobar

به گزارش بیگ بنگ، ناسا و اداره ملی اقیانوسی و جوی، تایید کردند از زمان شروع ثبت رکوردهای انسان، سال ۲۰۲۱ ششمین سال گرم بوده است. همچنین رکورد دمای اقیانوس‌ها در سال ۲۰۲۱ شکسته شد و به بالاترین میزان خود پس از سال ۱۹۵۵ رسید. با گرم شدن اقیانوس‌ها، آب منبسط می‌شود و سطح دریاها بالا می‌رود.

این می‌تواند با فعالیت‌های انسانی، مانند سوزاندن سوخت‌های فسیلی که گازهای گلخانه‌ای مانند دی‌اکسید کربن را به اتمسفر می‌افزاید، مرتبط باشد، زیرا گرمای بیشتری را به دام می‌اندازد. از حدود سال ۱۸۵۰، انسان دی اکسیدکربن اتمسفر را نزدیک به ۵۰٪ افزایش داده است.

اقلیم ما تحت تأثیر گرما و انرژی قرار دارد که بر آب و هوا، خشکسالی، طوفان‌های شدید استوایی و موارد دیگر تأثیر می‌گذارد. در سال ۲۰۲۱، زمین شاهد این بود که چگونه گرمای بیش از حد در اقیانوس و جو می‌تواند بر بلایای ویرانگر و گاهی اوقات غیرمنتظره در نقاط مختلف جهان تأثیر بگذارد.

در ویدئو دماهای معمولی با رنگ سفید نشان داده شده است. دمای بالاتر از حد معمول با رنگ قرمز و دمای پایین‌تر از حد معمول با رنگ آبی نشان داده شده است. متاسفانه طبق این نقشه ایران وضعیت مناسبی ندارد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه