بیگ بنگ: حالا که 192 کشور توافقنامه آب و هوایی تاریخی پاریس را تصویب کرده اند، تلاش می کنند انتشارات کربن را کاهش دهند. یک اقدام می تواند ارتقا فروش 100 درصد از خودروهای الکتریکی یا ممنوعیت خودروهای سوخت فسیلی در جاده ها باشد.

به گزارش بیگ بنگ، انرژی تجدیدپذیر در چند سال گذشته پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است. علاوه بر تمیز بودن و تجدید پذیر بودن، بسیاری از کشورها خواهان تمیز نگه داشتن جاده‌های خود با ممنوع کردن وسایل نقلیه با موتور احتراقی می‌باشند. از آنجایی که قسمت حمل و نقل مسئول 15 درصد کربن تولید شده است این قدمی ارزشمند است. کشورهایی که اسمشان در زیر آمده است رهبران این تغییر می‌باشند. این لیست بر اساس زمان گرفته شدن تصمیم تهیه شده است.

آلمان

اگرچه این کشور اولین کشوری نبود که ممنوع کردن ماشین‌های دیزلی و بنزینی را در نظر گرفت اما اولین کشوری است که ممنوعیت را به اجرا درآورد. در اکتبر 2016 شورای فدرال این کشور خواهان تصویب قانونی شدند که بر اساس آن تا سال 2030 موتورهای احتراق به طور کامل ممنوع خواهند بود. این تصمیم بسیار قابل توجه است نه تنها به این دلیل که اولین کشوری است که چنین قانونی را تصویب کرد بلکه به این دلیل که آلمان چهارمین صنعت خودروسازی را در جهان دارد. همچنین این کشور دارای برخی از بزرگترین شرکت‌های سازنده‌ی خودرو است. به همین دلیل شرکت‌های قدیمی سازنده‌ی خودرو همچون مرسدس بنز و فولکس واگن تلاش‌های جدی بر روی ساخت ماشین‌های هیدروژنی و الکتریکی انجام می‌دهند.

نروژ

نروژ در فوریه‌ی سال 2017 تصمیم گرفت تا قانونی مشابه آلمان را تصویب کرده و در این مسیر موفق‌تر عمل کند. این کشور اسکاندیناوی نه تنها ماشین‌های سوخت فسیلی را ممنوع اعلام کرد بلکه هدفی نیز معلوم کرد که پنج سال زودتر از چشم انداز آلمان است. کشور نروژ تا سال 2025 تنها خودروهایی را خواهد فروخت که 100 درصد برقی باشند.

اهداف این کشور برای پیاده‌سازی چنین نقشه‌ی حریصانه اما قابل اجرایی که با سیستم مالیاتی سبز آنها تقویت می‌شود واضح است. بر اساس گفته‌های وزارت جاده‌های عمومی نروژ تا سال 2030 تمام وانت‌های سنگین، 75 درصد اتوبوس‌های جدید و 50 درصد کامیون‌های جدید باید انتشار گاز صفر داشته باشند.

هند

از کشورهای اروپایی به آسیا می رسیم و به کشور هند. این کشور قانونی مشابه با نروژ را تصویت کرده است که تا سال 2030 تنها ماشین‌های کاملا الکتریکی در این کشور فروخته شود. بودجه‌ی این پروژه توسط دولت تامین می‌شود. پویوش گویال وزیر راه‌آهن و زغال سنگ هند می‌گوید: «ما در نظر داریم وسایل نقلیه الکتریکی را بسیار گسترده استفاده کنیم و می‌خواهیم تمام وسایل نقلیه‌ی الکتریکی همچون UJALA کارآمد باشند. از سال 2030 حتی یک ماشین بنزینی یا دیزلی نباید در کشور هند فروخته شود.»

فرانسه

با تغییرات بسیاری که فرانسه در اهداف آب‌وهوایی این کشور اعمال کرده است خانه‌ی توافق تاریخی پاریس نیز جا نخواهد ماند و قسمتی از آن ممنوعیت تمام خودروهای دیزلی و بنزینی تا سال 2040 است. بر اساس گفته‌های وزیر محیط زیست، توسعه‌ی پایدار و انرژی، این فرایند قدم به قدم می‌باشد و شامل 2.4 میلیون خودروی الکتریکی قابل شارژ و وسایل نقلیه‌ی ترکیبی است همچنین 3 درصد از وسایل نقلیه‌ی سنگین تا سال 2023 است.

انگلستان

اگر فرانسه به دنبال چنین نقشه‌ای است پس انگلستان نیز آن را می‌خواهد. انگلیس ممنوعیتی را به عنوان بخشی از برنامه‌ی این کشور به منظور بهبود هوای کشور برای خودروهای بنزینی و دیزلی جدید تا سال 2040 وضع کرده است. بر اساس گزارشات بی‌بی‌سی از یک منبع معتبر، کیفیت پایین هوا از بزرگترین ریسک‌های محیطی برای سلامت عمومی در انگلیس است و دولت کنونی در نظر دارد در کمترین زمان ممکن اقدامات قدرتمندی انجام دهد.

دو کشور دیگر

دو کشور دیگری که نسبت به اجرای اقداماتی به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای علاقه نشان داده‌اند. هلند و چین می‌باشد. دولت هلند از آوریل سال 2016 ممنوعیت گاز و گازوئیلی را در نظر گرفته است و چین نیز از سپتامبر نقشه‌های مشابهی را اعلام کرده است. اگر دوباره در حال چک کردن لیست می‌باشید تا ببینید اسم ایالات متحده را از قلم ننداخته‌اید باید بگویم که برنامه‌های این‌چنینی حداقل تا چهار سال دیگر برای آمریکا رویا خواهد ماند.

ترجمه: معصومه رحیمی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: futurism.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه