من باور نمیکنم جهان برای انسانها خلق شده باشد. زمین، سیاره ای است که از طریق فرایندهای طبیعی ایجاد شده است و بعنوان بخشی از تداوم بیشتر این فرایندهای طبیعی، حیات و حیات هوشمند ظاهر شده اند. دقیقا به همین روش، من فکر می کنم که جهان نیز در نتیجه برخی فرایندهای طبیعی ایجاد شده است و ظهور ما در آن نتیجه کاملا طبیعی قوانین فیزیک در بخش مشخصی از جهان است. من به این سخن که “نیروی محرکی وجود دارد که هدفی فراتر از وجود انسان را دنبال می کند” معتقد نیستم. بنابراین فکر می کنم که از دیدگاه انسان این کاملا بیهوده است.

ساندرا فیبر – استاد دانشگاه نجوم و اختر فیزیک در دانشگاه کالیفرنیا و رصدخانه کک

composite

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

22 دیدگاه

 1. دانشمندان برخلاف عوام مردم، موضوعی رو بدون تجزیه تحلیل و تفكر، وصرفا به این جهت كه یكی از كتب مقدس به اون اشاره كرده و توضیح داده قبول نمیكنند. كه در غیر این صورت هیچ وقت داروین به خودش زحمت نمیداد كه راه تکامل رو برای بشر روشن كنه و به همون خلقت یكروزه انسان از خاك وگل و كندن دنده ای از آدم و تبدیل اون به حوا( اینجور كه در اناجیل اومده) بسنده میكرد.
  مطمئناً این دانشمند برجسته هم بر اساس پژوهش و تعمق به این نتیجه رسیده وگرنه كتب آسمانی توصیفی دقیق از آسمان و لاهوت و ناسوت كرده اند.
  دانشمندان نه لزوما به قصد نقد و نقض كتب آسمانی دست به تحقیق از دنیای اطراف میزنند بلكه در طی مسیر تحقیقات خود كه بر مبنای علم ومنطق صرف است به نتایجی میرسند كه كوچكترین هماهنگی رو با كتب مذكور ندارد. كه باعث اختلاف عقیده آنان با الاهیون میشود.

  1. عزیزجان کی گفته که خلقت یکروزه بوده همین کسایی مثل شما مردم رو گمراه می کنن . طبق تفاسیر فاصله بین تبدیل خاک به گل و دمیده شدن روح میلیون ها سال فاصله بوده. بله دانشمندا با تحقیق حرف می زنن ولی ایا این نتیجه تحقیق همه دانشمندا هس و ایا از نتیجه اون مطمئنن؟

 2. دوستان دقت کنید که وجود یه نیروی فرا انسانی در حال خاضر یکی از مسائل مهم در فیزیک نظری هست.
  کار به درست یا نادرست بودن این تفکر ها ندارم! فقط میخوام بگم که این نتیجه تحقیقات یه نفر هست.
  ولی خب صددرصد مت نظر متفاوتی داریم و مطمئن هستیم که این نظریه غلط است.

 3. مقایسش کنید با این گفته اینشتین: همه چیز از قبل تعیین شده است… از طریق نیروهایی که بر آن هیچ کنترلی نداریم… برای هر حشره، برای هر ستاره. انسانها، سبزیجات یا گرد و غبار کیهانی، همه تا زمانی نامعلوم با نوای نوازنده ای ناپیدا که از دور می خواند، خواهند رقصید.
  به نظر من این موضوع مهمتر از اونه که به برداشت شخصی دیگران اکتفا کرد ادم بهتره خودش بره دنبالش و این نکته رو هم فراموش نکنیم که شاید یک عقیده بیان شده از یک منفعت، مذهب یا ایین خاص سرچشمه بگیره و صرفا پشتوانه علمی نداشته باشه.

 4. ممکنه تو همین کهکشان راه شیری خودمون چند سال نوری دورتر در همسایگی ما روی یه سیاره به اسم (( الف )) موجوداتی زندگی کنن که خیلی خیلی از انسان های روی کره زمین پیشرفته تر و هوشمند تر باشن . در این صورت هیچ نیروی محرکی وجود نداشته که اونا رو تا این درجه از پیشرفت برسونه ولی در حال حاضر خیلی خیلی از ما پیشرفته ترن . ممکنه توی یه کهکشان دیگه هم موجوداتی باشن که از این سیاره (( الف )) خیلی خیلی خیلی ! پیشرفته تر باشن … ! که دراین صورت بعضی از ما شاید حتی نتونیم اونا رو تصور هم بکنیم !!

 5. … و این نشان می دهد که یک جمله چگونه می تواند زیبا و اندیشمندانه و در عین حال بی معنی و بی ارزش باشد .

 6. دین چیست؟! به نظر خیلی ها دین مفهومیست که در روز یکشنبه باید بیان شود! یا در هنگام سختی ها! اما بهتر است به این نیز فکر کنیم که چگونه جهان از هیچ به وجود آمد (حتی اگر دلیل علمی داشته باشد!) چگونه قوانین فیزیک اثبات،دقیق و ثابت شد! چگونه بیگ بنگ رخ داد! چگونه کهکشان راه شیری در جایی از این فضا قرار گرفت که تا چندین سال قرار نیست به او چیزخطرناکی برخورد کند!چگونه در کهکشان راه شیری خورشیدی با اندازه ای و ساختاری درست متولد شد و در بازوی نورمای کهکشان راه شیری قرار گرفت(در مکانی درست و معیّن!) چگونه در این منظومه بطور دقیقی کره ای قرار گرفت که محلی درست برای زندگی را تعیین کرد!چگونه آب به کره ی زمین وارد شد!چگونه اکسیژن تشکیل شد! چگونه پیوند شیمیایی رخ داد! چگونه تکامل رخ داد! چگونه جانوران تشکیل شدند! چگونه زمین محلی آماده برای زندگی انسان شد! چگونه افرادی در طول تاریخ آمدند و ادعای پیامبری کردن و گفتند ناظمی بر این نظم جهانی وجود دارد وآن ناظم کیست جز خدا…؟؟؟! آن ناظم تمام این کارها را کرد!اگر با علم بتوانی سوال های بالا را جواب دهی وجود خدارا را ، خالق را ، الله را رد نکرده ای!چون خدا هنوز هست و تو خواهی مرد… شاید هدف از خلق این دنیا ما باشیم اما میتوان گفت که شاید،شاید،شاید ما تنها نباشیم و هدف از خلق تنها ما نباشیم! شما نیز سعی نکنید خدا را بپوشانید که او شما را خوب میشناسد و اوست که میتواند به خوبی شما را بپوشاند!!

 7. امیدوارم به کسی بر نخوره ولی رد کردن یک نظر بدون دلایل مستند علمی از مشخصات ایدئولوژیست هاست که هر چیزی رو با ایدئولوژی خود می سنجند . اگر آرمان خواه و آرمان طلب نباشیم خیلی ساده در دام تحجر می افتیم باید فکر کنیم شاید نظر این اندیشمند و دانشمندان دیگر مثل استیون هاوکینگ درست باشد و شاید نباشد که رد یا قبول ان فقط باابزارهای علمی ممکن است و بس و نه با تخیلات و تصورات و خرافات

  1. به نظر من هم همینطوره به گفته ی نیلز بور که یک فیزیکدان کوانتوم بوده خلاف یک گزاره ی درست یک گزاره ی نادرست است اما خلاف یک حقیقت ممکن است حقیقت ژرف دیگری باشد /دوستان بهتره دیدتون روباز کنید وجهان سومی به قضیه نگاه نکنید،نظر حتی اگر درست نباشد قابل احترام است/facebook : sara a lucky

 8. خب اینم یه نوع تفکره. هر چند برای من قانع کننده نیست اما بهش فکر میکنم
  به نظرم آدم باید ذهنش باز باشه
  اگر نباشه یه جایی محصور و راکد میشه
  مرسی

 9. آدم افسوس می خوره وقتی این حرف ها رو از کسایی می شنوه که خودشان را جزء بالاترین افراد با مراتب علمی می دانند
  البته ما مسلمانان فکر کنم با حرفهای این شخص بتونیم کنار بیاییم
  من که خودم حرف هاش رو قبول ندارم
  با تشکر از تمام دوستانی که این سایت رو پشتیبانی می کنند

  1. با عرض پوزش
   (( البته ما مسلمانان فکر نکنم با حرفهای این شخص بتوانیم کنار بیاییم ))

   صحیح می باشد

  2. چقدر بعضیا خوب فکر میکنند که مسلمانند! مسلمان شدن به این سادگیا نیست! چقدر تونستی از علم به نحو مفید برای هم جامعه و هم دنیا استفاده کنی؟ پس خواهشا نظر نده…

 10. عجب اندیشمندی!!!!!!!!.فقط میتونم بگم یاوه سرایی کرده.با تشکر از سایت خوبتون.ممنون.

 11. نیروی محرکی وجود نداره که هدفی فراتر از وجود انسان رو دنبال کنه . ولی این به این معنی نیست که انسان هوشمندترین موجود در این جهان باشه !