بیگ بنگ: این مکان زمانی در دوران کهن مریخ یک ساحل بوده است. این عکس پانورمای برجسته 360 درجه که به طور افقی فشرده شده توسط مریخ نورد رباتیک کنجکاوی در حین جستجوی سیارۀ سرخ گرفته شده است.

این ساحل که اوگانکویت(Ogunquit) نام دارد از نام همتای زمینی اش گرفته شده است. شواهد حاکی از آن است که در زمان های دور، این مکان در زیر آب قرار داشت، درحالیکه در زمان های بعد در لبه یک دریاچۀ باستانی واقع شده بود. اوج نور در مرکز تصویر محل کوه شارپ را نشان می دهد، یعنی نقطه ی مرکزی در دهانۀ گیل که کنجکاوی به آنجا اعزام شده و به آرامی از این کوه در حال صعود است. بخش هایی از صخره های تیره توسط کنجکاوی برای تحلیل و بررسی جمع آوری شده اند. ویدئوی 360 درجه را در زیر مشاهده کنید:

سنگ بستر روشن از رسوباتی تشکیل شده که اکنون در کف دریاچۀ خشک شده، قرار دارند. این پانورامای برجسته از ترکیب بیش از 100 عکس تشکیل شده که در اواخر ماه مارس گرفته شده، اسم مریخ نورد کنجکاوی روی بدنه اش نیز در پایین سمت چپ بعنوان امضا دیده می شود. در حال حاضر کنجکاوی با دقت از میان صخره های موجی شکل تیره بر سر راهش عبور می کند تا  خط الراس “ورا رابین” را بررسی کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.