معرفی کتاب – ستاره‌شناس آماتور نوین

این کتاب راهنمای جامعی است برای هر ستاره‌شناس آماتوری که علاقه‌مند است مطالعاتی بیش از نگاه کردن به ستاره‌ انجام دهد. اگر یک تلسکوپ شخصی دارید و می‌خواهید بدانید که چگونه به بهترین شکل از آن استفاده کنید، یا اگر به فکر خرید یک تلسکوپ هستید و نمی‌دانید از کجا شروع کنید، این کتاب را مطالعه کنید.

ستاره ‌شناس آماتور نوین

راهنمای علاقه‌مندان به دنیای ستاره‌شناسی

The Modern Amateur Astronomer

نوشته‌ی : گروه نویسندگان

ویراسته‌ی : پاتریک مور

ترجمه: دکتر تقی عدالتی،  زهره‌ی اشرفی

انتشارات: آستان قدس رضوی

 موضوع: نجوم،  ابزارهای نجومی، تلکسوپ‌ها، نجوم کروی

چاپ چهارم، ۱۳۸۷

تعداد صفحه: ۱۸۸

وب‌سایت ناشر:  www.behnashr.com

قیمت:  ۲۲۰۰ تومان

از مجموعه‌ی دانش معاصر

A-

ستاره‌شناسی همواره یکی از معدود علومی بوده است که آماتورها (افراد غیر حرفه‌ای) توانسته‌اند سهم زیادی در آن داشته باشند. در حقیقت در گذشته‌ای نه چندان دور بسیاری از پیشگامان ستاره‌شناسی آماتور بودند.

ستاره‌شناسان آماتور، آسمان شب را خیلی بهتر از ستاره‌شناسان حرفه‌ای که وقت خود را صرف نگاه‌کردن به صفحه‌ی مانیتور نموده و به ندرت چشم خود را پشت عدسی تلسکوپ می‌گذارند،  می‌شناسند.

امروزه همچون گذشته، تلسکوپ یک وسیله‌ی ضروری برای ستاره‌شناسی آماتوری است اما یک ستاره‌شناس آماتور امروزی می‌تواند از فن‌هایی استفاده نماید که ممکن است کاملاً ورای توان او (یا استعداد شخصی او) در چند دهه‌ی گذشته باشد و می‌تواند تجهیزات جدیدی را به کار ببرد و از فناوری‌های الکترونیک امروزی نهایت استفاده را ببرد. برای مثال ستاره‌شناسان آماتور بسیاری وجود دارند که CCD های شخصی آنها در به وجود آوردن کارهای استاندارد حرفه‌ای، بسیار کارآمد هستند.

هر  فصل از این کتاب از  یک دیدگاه شخصی نوشته شده است. پاتریک مور ویراستار این کتاب، دقت کرده  تا ایده‌ها و ترجیحات نویسنده و سبک نوشتن واحد را کنار گذارد. ممکن است عنوان‌های مشابه توسط بیش از یک نویسنده و اغلب با کمی تفاوت بحث شده باشد که کاملاً سنجیده شده و عمدی است.

به قسمتی از این کتاب توجه فرمایید:

هیچ چیز بدتر از تلسکوپی نیست که شما نتوانید آن را روی شیئی که می‌خواهید ببینید، اشاره کنید.  نصبی که ناهموار یا لق است و به شدت تکان می‌خورد، همواره باعث ناراحتی و ناامیدی خواهد بود.

دو نوع اصلی نصب وجود دارد:

۱)       نصب سمت – ارتفاعی

۲)      نصب استوایی

نصب  سمت‌- ارتفاعی به شما اجازه می‌دهد تلسکوپ در یک صفحه‌ی عمودی و افقی تاب بخورد. با استفاده از تلسکوپ‌های شکستی که به طور صورت سمت‌- ارتفاعی نصب شده‌اند، دسترسی به ستارگانی که در سمت‌الرأس ما قرار دارند، مشکل است.

ممکن است نصب به وسیله‌ی دنده‌های ماشینی که آهسته حرکت می‌کنند و معمولاً توسط دکمه‌هایی به کار انداخته می‌شوند، مجهز شوند که شما را قادر می‌سازد تلسکوپ را به آرامی به سمت بالا، پایین، چپ یا راست حرکت دهید. این‌گونه کنترل‌های آرام و آهسته مفید است اما لازم است آرام  و بدون واکنش شدید با آن کار کنید.

محدودیت‌های یک نصب سمت‌- ارتفاعی وقتی آشکار می‌شود که بخواهید یک شی‌ء را به مدت طولانی یا با بزرگنمایی بالا مشاهده کنید. شما مجبورید با مهارت دو دستگیره‌ی آن را به دنبال اشیا همان‌طور که در عرض آسمان حرکت می‌کنند، حرکت دهید که لااقل من ایجاد هماهنگی آن را دشوار یافتم.

در بسیاری از تلسکوپ‌های تجاری که به سمت‌ – ارتفاعی نصب شده‌اند، از نصب چگالی استفاده می‌شود. در این نوع نصب، لوله‌ی تلسکوپ در هر طرف به وسیله‌ی یک شاخه‌ی فلزی نگهداری می‌شود.

نوع به خصوصی از نصب سمت – ارتفاعی برای استفاده از تلسکوپ‌های انعکاسی بزرگ عمومیت پیدا کرده‌اند.

این نصب دابسونین (Dabsonian) می‌باشد که توسط یک راهب آمریکایی به نام دابسونین برای استفاده از تلکسوپ‌های انعکاسی ساده و بزرگ اختراع شد.

master-MEAD378

نصب دابسونین بر روی وسیله‌ی بسیار نرمی که از یک پلاستیک به نام پلی‌تترافلئوراتیلن، ساخته شده است، تکیه داده می‌شود. PTEE گاهی اوقات با نام معروف آن یعنی تفلون شناخته می‌شود که سخت و بسیار لغزنده است. تلسکوپ انعکاسی باید دقیقاً تراز شده باشد به طوری‌که در هر زاویه‌ای ثابت بماند. لیکن با این کار حتی یک تلسکوپ بزرگ و سنگین نیز می‌تواند با نوک انگشتانتان در هر جهتی حرکت داده شود. اگر لازم باشد، به طور حساس و ظریف.

نصب‌های دابسونین چهار مزیت بزرگ دارند …

فهرست مطالب

عنوان

مقدمه:  پاتریک مور

فصل اول:  اصول اپتیکی (نوری)

فصل دوم:  خرید تلسکوپ

فصل سوم:  تلسکوپ‌های تجاری

فصل چهارم:  رصدخانه‌ها و تلسکوپ‌ها

فصل پنجم:  تلسکوپتان را خودتان بسازید

فصل ششم:  ابزار کمکی

فصل هفتم:  فن‌آوری الکترونیک و اخترشناسان آماتور

فصل هشتم:  گام‌های اولیه در محاسبات نجومی

فصل نهم:  طیف‌نماهای نجومی

فصل دهم:  عکس‌برداری نجومی

فصل یازدهم:  انجمن‌های نجومی

واژه‌نامه

(2 نفر , میانگین : 3٫50 از 5)
لینک کوتاه مقاله : http://bigbangpage.com/?p=1664
اسماعیل جوکار

اسماعیل جوکار

نویسنده این مطلب: اسماعیل جوکار، دانشجوی مقطع کارشناسی فیزیک، علاقمند به فیزیک، نجوم و کیهان شناسی می باشد و به عنوان نویسنده در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.