همواره تصور آينده براي آدمي كاري دل‌پذير و روياپردازانه بوده است. اين كه مردم در آينده چگونه خواهند زيست؟ از چه موهبت‌هايي برخوردار خواهند شد، چه رنج‌هايي را براي ابد به فراموشي خواهند سپرد، به چه شيوه‌اي زندگي روزمره خود را پيش‌ خواهند برد، به كدامين گوشه‌هاي ناشناخته‌ي اين گيتي عظيم رخت سفر خواهند بست، تا چه اندازه عمر خواهند كرد، براي ما آدميان دغدغه‌اي هميشگي بوده است و در اين مسير كساني دست به پيش‌بيني‌ زده‌اند كه گاهي درست از آب درآمده و گاهي نه. ولي كساني كه دست به پيش‌بيني درست زده‌اند كه بر پايه شيوه‌اي علمي، روند حوادث را دنبال كرده‌اند.
در اين كتاب ميچيو كاكو، استاد فيزيك نظري و چهره برجسته‌ي علم همگاني، با بهره‌مندي از تجربيات دست اول خود و ديدگاه‌هاي بيش از 300 دانشمند برجسته در سطح جهان، همانند گذشته ما را به سفر مي‌برد: سفري در دهه‌هاي آينده، تا ببينيم علم و تكنولوژي چه دستاوردهايي برايمان به ارمغان خواهند آورد؟ چگونه زندگيمان را دگرگون خواهند كرد؟ چه آسايشي برايمان فراهم خواهند كرد و چه دردهايي را از وجودمان خواهند زدود.

فيزيك آينده ( Physics Of The Future )

اثر ميچيو كاكو، فيزيك‌دان برجسته نظري Michio Kaku
ترجمه: رامين رامبد
انتشارات: مازيار
سال انتشار:1391
تعداد صفحه: 480
قیمت:12000 تومان

100
میچیو کاکو در بخشی از این کتاب می نویسد: بخاطر دارم که در هشت سالگیم همه آموزگاران درباره ی خبر درگذشت دانشمندی بزرگ سخن می گفتند. آن شب روزنامه ها تصویری از دفتر کار او به چاپ رساندند، با دست نوشته ای ناتمام بر روی میز کارش. عنوان خبر چنین بود که بزرگترین دانشمند دوران ما نتوانست بزرگترین شاهکار خود را به پایان برساند. از خودم پرسیدم، چه چیزی می تواند این چنین پیچیده باشد که چنین دانشمند بزرگی نتوانسته آن را به پایان برساند؟ چه چیزی می تواند چنین با اهمیت باشد؟ سرانجام قضیه برای من گیراتر از هر داستان جنایی، و هیجان انگیزتر از هر داستان ماجراجویانه شد. باید می فهمیدم که چه چیزی در آن دست نوشته ی ناتمام بود. بعدا فهمیدم که نام آن دانشمند آلبرت اینشتین بود و آن دست نوشته ی ناتمام هم گل سرسبد دستاوردهای او، کوشی برای ایجاد« نظریه ی همه چیز » معادله ای شاید به طول یک اینچ که می توانست رازهای گیتی را آشکار کند و چه بسا او را قادر می ساخت که ذهن خداوند را بخواند.
ولی تجربه ی کلیدی دیگر در دوره ی کودکی ام هنگامی بود که شنبه صبح به تماشای شوهای تلویزیونی، و به ویژه مجموعه ی فاش گوردون با بازی باستر کوب می نشستم. هر هفته، بینی من به شیشه ی تلویزیون چسبیده بود.من به گونه ای جادویی به دنیای اسرارآمیز از موجودات فضایی، فضاپیماها، نبردهایی با تفنگهای پرتویی، شهرهای زیر دریا و هیولاها بال می کشیدم. این نخستین رویای من با جهان آینده بود. از آن پس هرگاه به آینده می اندیشم، آن حس شگفت زدگی کودکی به من دست می دهد.
بعدها در دبیرستان، بر آن شدم که در راه همان دانشمند بزرگ گام بردارم و برخی از آموخته هایم را بیازمایم. می خواستم بخشی از این انقلاب عظیمی باشم که می دانستم جهان را زیر و رو خواهد کرد. تصمیم گرفتم یک اتم کوب بسازم. از مادرم اجازه خواستم که در کاراژ منزلمان یک شتاب دهنده 2.3 میلیون الکترون ولتی ذرات بسازم. او اندکی دلواپس بود ولی به من اجازه داد. سپس من به وستگینهاوس و واریان اسوشیتس رفتم و 200 کیلو فولاد ترانسفورمر، 40 کیلومتر سیم تهیه و در کاراژ خانه یک شتاب دهنده ی بتاترونی سر هم کردم. پیش تر یک اتاقک ابر با میدان مغناطیسی قوی ساختم و از مسیر پاد ماده عکس گرفته بودم. ولی عکسبرداری از پاد ماده کافی نبود. اکنون هدفم تولید باریکه ای از پاد ماده بود. سیم پیچ های معناطیسی اتم کوب با موفقیت میدان مغناطیسی عظیم 10000 گاوسی تولید می کردند. این ماشین 6 کیلو وات توان مصرف می کرد و تمام توان برق خانه را می بلعید. وقتی آن را روشن می کردم، اغلب اوقات همه ی فیوزها می پرید. ( مادر بیچاره ام باید از اینکه پسرش عوض این کارها علاقه ای به فوتبال ندارد شگفت زده شده باشد. )
بدین ترتیب دو اشتیاق در طول زندگی دلم را برده، آرزوی فهمیدن همه ی قوانین فیزیکی گیتی در یک نظریه ی همدوس و آرزوی دیدن آینده. سرانجام پی بردم که این دو اشتیاق در عمل مکمل همدیگرند. کلید فهمیدن آینده عبارت است از فرا گرفتن قوانین بنیادی طبیعت و سپس به کارگیری آنها در اختراعات، ماشین ها، و درمانهایی که در آینده تعریف دوباره ای از تمدن ما ارائه خواهند داد.

از همین رو این کتابی است متفاوت. امیدوارم کتاب دیدگاه درون نشینی را پبرامون دستاوردهای اعجاب انگیزی که در انتظار ماست ارائه دهد و اصیل ترین و پر اعتبارترین نگاه به جهان 2100 را فراهم سازد. این کتاب نگاهی بسیار گسترده به آینده دارد و به شرح تکنولوژهایی می پردازد که شاید 100 سال آینده به بار بنشینند و سرانجام سرنوشت آدمی را تعیین کنند. چگونگی پرداختن ما به چالش ها و فرصت ها در 100 سال آینده، مسیر غایی نژاد آدمی را تعیین خواهد کرد.

فصل‌هاي كتاب:

پيش‌گفتار: پيش‌بيني 100 سال آينده
فصل يك: آينده كامپيوتر: ذهن بر روي ماده
فصل دو: آينده هوش مصنوعي: سربرآوردن ماشين‌ها
فصل سه: آينده پزشكي: بي عيبي و فراسو
فصل چهار: نانوتكنولوژي: هر چيز از هيچ چيز؟
فصل پنج: آينده انرژي: انرژي از ستارگان
فصل شش: آينده سفر فضائي: به سوي ستارگان
فصل هفت: آينده ثروت: برندگان و بازندگان
فصل هشت: آينده بشريت: تمدن سياره‌اي
فصل نه: روزي از زندگي در 2100 (به صورت داستان وار)

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

  1. اگه سایت بیگ بنگ بتونه این کتاب هارو به صورت پستی بفروشه خیلی خوب میشه

    1. خیر، این کتابها ابتدا خریداری و مطالعه، سپس در سایت بیگ بنگ معرفی می شوند. در کتاب فروشی ها براحتی می توانید تهیه کنید.