بیگ بنگ: کتاب “چه چیزی واقعی است” در مورد داستان ناگفته‌ای است از اندیشمندانی که جرأت کردند ماهیت جهان کوانتومی ما را به پرسش بکشند.

acafccddedbda

نام اصلی: what is real? the unfinished quest for the meaning of quantum physics
چه چیزی واقعی است؟ جستجویی بی پایان در معنای فیزیک کوانتوم
نوشته: آدام بکر
ترجمه: عهدیه عبادی
ناشر: سایلاو
موضوع: فیزیک و فلسفه
سال انتشار: ۱۴۰۰
تعداد صفحه: 360

هر فیزیکدانی مکانیک کوانتوم را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای علمی بشر تلقی می‌کند. اما کافی است از همین فیزیکدان‌ها درباره معنای واقعی کوانتوم بپرسید تا همه چیز به جنجال کشیده شود. این پرسش، موضوع جالب توجه کتاب چه چیزی واقعی است؟ جست و جویی بی پایان در معنای فیزیک کوانتوم است. به مدت یک قرن، اغلب فیزیکدان‌ها از تفسیر کپنهاگی نیل بور پیروی می‌کردند و پرسش‌های مرتبط با واقعیت فیزیک کوانتوم را نادیده می‌گرفتند.

تفسیر کپنهاگی، بر پایه استدلال ضعیفی بنا شده بود و هیچ گزینه دیگری را برنمی‌تابید. شاگردان بور نیز سرسختانه از میراث بور محافظت می‌کردند و جامعه فیزیک آن روزها، آزمایش‌های تجربی را به استدلال‌های فلسفی ترجیح می‌داد. در نتیجه، هرگونه تلاش برای به پرسش کشیدن وضعیت حاکم، نابودی حرفه شغلی پرسشگر را به دنبال داشت. اما از سال‌های 1920 تا امروز، فیزیکدان‌هایی چون جان بل، دیوید بوهم و اورت مصرانه به جستجوی معنای واقعی فیزیک کوانتوم پرداختند. کتاب چه چیزی واقعی است؟ داستانی گیرا و جذاب از جنگ بر سر نظریه‌‌ها، سرکوب اندیشمندان مخالف و دانشمندانی است که علی‌رغم موانع بسیار، مشتاقانه به جستجوی حقیقت پرداختند.

فهرست کوتاه مطالب:

بخش اول: فلسفه‌ای آرامش‌بخش

فصل اول: اندازه‌گیری همه چیز
فصل دوم: چیزی پوسیده در ویژه حالت دانمارک
فصل سوم: زد و خورد خیابانی
فصل چهارم: کپنهاگ در منهتن

بخش دوم: دگراندیشان کوانتوم

فصل پنجم: فیزیک در تبعید
فصل ششم: از جهان دیگری آمد!
فصل هفتم: عمیق‌ترین کشف علمی
فصل هشتم: چیزهای بیشتری در آسمان و زمین وجود دارد

بخش سوم: پروژه بزرگ

فصل نهم: واقعیت زیر زمینی
فصل دهم: بهار کوانتوم
فصل یازدهم: کپنهاگ در برابر جهان هستی
فصل دوازدهم: فرجام تکان دهنده

لینک خرید کتاب

سایت علمی بیگ بنگ: bigbangpage.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. مطالعه این کتاب نه تنها برای افراد علاقمند به تاریخچه و سیر نظریه کوانتوم، بلکه برای هر کسی که می‌خواد چیزی در مورد علم بدونه و بهتر بفهمه و درک کنه، ضروری هست. نثر کتاب فوق‌العاده جذاب و گیراست، ترجمه خیلی خوبه، و در نهایت در انتهای کتاب به نتیجه‌گیری و جمع‌بندی فوق‌العاده‌ای می‌رسیم که بسیار در دیدگاه و نگرش آدم به علم و تلاش‌ها و فرایند علمی تاثیر میزاره. در کل فوق‌العاده‌ست 🌹❤️🙏🏼

  2. ارزش مطالعه از 4/10

    برای کسانی که به تاریخ کوانتوم علاقه دارند جالبه همین نه بیشتر

  3. سلام، درک این کتاب برای کسی که از فیزیک چیزی ندونه امکان پذیره؟ به این مباحث علاقه دارم، ولی در دوران دبیرستان علوم انسانی خوندم و طبیعتا چیز چندانی از مباحث مربوط به ریاضیات و فیزیک نمیدونم.