معرفی کتاب – شش قطعه آسان

4
1252

تصور غلط و رایجی هست که علم مقوله‌ای است فاقد جنبه‌های شخصی، بی‌طرف و کاملاً واقع‌نگر. فعالیت‌های انسانی‌ِ دیگر، بیشترشان متأثر از روندهای رایج، امیال و اشخاص‌اند. اما فرض بر آن است که علم محدود به قواعد و روش‌های پذیرفته‌شده و مقید به آزمون‌های بسیار دقیق‌ است. مهم نتایج‌اند. نه کسانی که آنها را به دست می‌آورند.
البته این حرف‌ها یاوه است. علم هم مثل همه‌ی تلاش‌های انسان فعالیتی است انگیخته‌ی آدمیزاد و به همین مناسبت تابع مد و هوس. در این مورد آنچه مُد را تعیین می‌کند، بیش از آنکه موضوع بحث باشد، جهان‌بینی دانشمندان است. هر دورانی به شیوه‌ی خاص خود با مسائل علمی مواجه می‌شود و این رویکرد معمولاً بعد از آن اتخاذ می‌شود که شخصیت‌های علمی‌ِ پیشگام و متنفذی دستور کار را تعیین و بهترین روش‌های حصول به نتیجه را توصیف کرده‌اند. گاهگاهی دانشمندان آن‌قدر پرآوازه می‌شوند که توجه‌ی عامه‌ی مردم را هم جلب می‌کنند و اگر از موهبت استعداد شگرف هم بهره‌مند باشند، ممکن است نماد تمامی جامعه‌ی علمی شوند. ریچارد فاینمن همچون نیوتون و آینشتین، نماد فیزیک آخرین دهه‌های قرن بیستم شد و اولین آمریکایی‌ای است که به این جایگاه نائل آمد.

مبانی فیزیک به روایت ریچارد فاینمن
Six Easy Pieces

نوشته‌ی : ریچارد فاینمن (Richard P. Feynmn)

ترجمه: محمدرضا بهاری
انتشارات: هرمس
موضوع: فیزیک – فیزیک‌دانان
چاپ اول، ۱۳۸۷
تعداد صفحه: ۱۹۸
وب‌سایت ناشر:
قیمت: ۳۴۰۰ تومان
کتاب شش قطعه‌ی آسان با این فکر پدید آمد که خوب است شرحی از اصول بنیادی فیزیک به زبانی غیر تخصصی و به روایت ریچارد فاینمن در اختیار مخاطبان قرار گیرد. شش فصلی که برای این کتاب در نظر گرفته شده است، در واقع آسان‌ترین فصل‌های کتاب درسی مشهور و مهم «« درس‌های فیزیک فاینمن»» (چاپ اول ۱۹۶۳) هستند. که هنوز هم به عنوان معروف‌ترین کتاب فاینمن قلمداد می‌گردد. عامه‌ی خوانندگان شش قطعه‌ی آسان شانس آورده‌اند که فاینمن زمانی خواسته است بعضی موضوعات اصلی فیزیک را به صورتی عمدتاً کیفی و بدون استفاده از ریاضیات صوری بیان کند.

به قسمت‌هایی از متن این کتاب توجه فرمایید:
شاعران گفته‌اند که علم، زیبایی ستارگان را ضایع می‌کند. چون‌که آنها را صرفاً کره‌هایی از اتم‌ها و مولکول‌های گاز می‌داند. اما من هم می‌توانم ستاره‌ها را در آسمان شب کویر ببینم و شکوه و زیبایی‌شان را حس کنم. می‌توانم این چرخ‌ و فلک را با چشم بزرگ تلکسوپ پالومار تماشا کنم و ببینم که ستاره‌ها دارند از همدیگر، از نقطه‌ی آغازی که شاید زمانی سرچشمه‌ی همگی‌اشان بوده است، دور می‌شوند.
گمان نمی‌کنم جستجو برای فهمیدن این چیزها، لطمه‌ای به رمز و راز زیبایی این چرخ و فلک بزند. راستی شاعران امروزی چرا حرفی از این چیزها نمی‌زنند؟ چه‌ جور مردمانی هستند این شاعران که اگر ژوپیتر خدایی در هیئت انسان باشد، چه شعرها برایش که نمی‌سرایند، اما اگر در قالب کره‌ی عظیم چرخانی از متان و آمونیاک باشد، سکوت اختیار می‌کنند؟

Six Easy Pieces

فهرست مندرجات

یادداشت مترجم
یادداشت ناشر متن انگلیسی

مقدمه
پیش‌گفتار مخصوص
پیش‌گفتار فاینمن

فصل ۱: اتم‌ها در حرکت
فصل ۲: اصول فیزیک
فصل ۳: رابطه‌ی فیزیک با علوم دیگر
فصل ۴: پایستگی انرژی
فصل ۵: نظریه‌ی گرانش
فصل ۶: رفتار کوانتومی

درباره‌ی ریچارد فاینمنارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه‌ها

  1. من این مجموعه رو دارم، یعنی فکر کنم هنوز دارم. ولی از دوستان اگر کسی خواد کامنت بزاره تا بگردم ببینم کجا هستند، قیمت که نه ولی با چند جلد کتاب خوب عوض میکنم.