اصل هولوگرافیک چیست؟

8
4436

بیگ بنگ: آیا این تصویر به اندازۀ هزاران کلمه ارزش دارد؟ بر اساس اصلِ هولوگرافیک، بیشترین اطلاعاتی که می توانید از این تصویر بدست آورید تقریبأ 65^10×10 بیت برای یک مانیتور کامپیوتری با اندازۀ نرمال است.

اصل هولوگرافیک که تاکنون اثبات نشده بیان می کند که حداکثر مقدار محتوای اطلاعات محدود به هر سطحی،  یک بیشینه دارد. بنابراین، محتوای اطلاعات درون یک اتاق به حجم اتاق بستگی ندارد، بلکه به مساحت دیوارهای پیرامون آن بستگی دارد. این اصل از این ایده ناشی شده که طول پلانک (مقیاس طول که در آن مکانیک کوانتومی شروع به غلبه بر گرانش کلاسیک می کند) یک طرف از مساحتی است که فقط می تواند حدود یک بیت اطلاعات را نگهداری کند. این محدوده را در ابتدا فیزیکدان “جرارد توفت” در سال 1993 مطرح کرد. این محدوده برگرفته از تعمیماتی است که بیان می کنند یک سیاهچاله توسط ِ مساحت سطحِ افق رویدادش تعیین می شود، نه به وسیلۀ حجمِ محصورش. عبارتِ «هولوگرافیک» از قیاسِ هولوگرام گرفته شده است که در آن، تصاویر سه بعدی با انعکاس نور در یک صفحه ی مسطح ایجاد می شوند. بدانید که افرادی دیگری که به تصویر برجسته نگاه می کنند نمی توانند 65^10×10 بیت را مشاهده کنند – آنها ادعا می کنند که یک قوری چای دیده اند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

 ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه‌ها

  1. سلام بسیارممنون بابت مطلب ارزشمندتون .دوستان عزیز خدمتتون باید عرض کنم که در تصویر با تغییر زاویه دید میتونید چندین قوری ببینید ولی مهمتر و جالبتراز اون اینه که بینهایت اردک نوک آبی تو تصویر وجود داره که من با زحمت فراوان تونستم ببینمشون بسیار شگفت انگیزه

  2. این تصویر با تصویر سه بعدی دیگر که دیده بودم متفاوت است. با تمرکز در یک فاصله خاص یک قوری دیده می شود ولی باتمرکز در فاصله متفاوت دو قوری کوچک و بزرگ و با عمق تصویری بیشتر دیده میشود. فوق العاده است!!!.

    • بیشتر از دو تاست. وقتی چشت چاقول شد و تونستی دوتاش رو ببینی آروم کمی به مانیتور نزدیکتر شو و روی قوری داخلی دوباره چشات چاقول کن