تابش های شبانه

بیگ بنگ: چه چیزی در شب هنگام می درخشد؟ در این نمای آسمان شب چند درخشش غیرمعمول وجود دارد – برخی نزدیک و برخی دور هستند. پیش زمینۀ آسمان به رنگ آبی سوسو می زند، این نور مربوط به پلانکتون های درخشان است. در نمای دیگر جو زمین افق را تار کرده و ابرهای کدری ایجاد شده؛ همچنین در نمای دورتر سیارۀ ناهید در مرکز تصویر به روشنی می درخشد.

اگر چشمانتان را کمی بچرخانید، پرتو نور مُوربی را می بینید که از کنار سیارۀ ناهید عبور می کند، این رشته نورِ بین الطلوعین است یعنی نور خورشید که توسط ِ گرد و غبار در منظومه شمسی مان پراکنده شده است. در دوردست ستارگان درخشان جداگانه ای را مشاهده می کنید که فاصله ای نزدیکتر از ۱۰۰ سال نوری با ما دارند. دورتر از آنها نوار مرکزیِ ستارگان کهکشان راه شیری قرار دارد که دارای شکلی مورب و V مانند با نورِ بین الطلوعین است. میلیاردها ستاره و ابر تیره در کهکشان راه شیری، هزاران سال نوری با زمین فاصله دارند. این تصویر زیبا در نوامبر ۲۰۱۶ در ساحل ایرانیِ دریای عمان گرفته شده است.

عکس از: طاها قوچانلو

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(13 نفر , میانگین : 4٫77 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=65364
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.