بیگ بنگ: چرا یک تخته سنگ بزرگ در نزدیکی مرکز قلۀ تیکو وجود دارد؟ دهانه تیکو بر روی ماه یکی از راحت‌ترین مناظری است که با چشم غیرمسلح نیز دیده می شود. اما در مرکز تیکو یک چیز غیرعادی وجود دارد – یک تخته سنگ 120 متری!

این تخته سنگ بیش از یک دهه پیش با وضوح بالا در هنگام طلوع خورشید توسط مدارگرد شناسایی ماه(LRO) عکسبرداری شده است. فرضیۀ اصلی این است که این تخته سنگ در حین برخورد عظیمی که این دهانه را 110 میلیون سال پیش ایجاد کرد، پرتاب شده است و بطور اتفاقی به مرکز این کوهستان جدید بازگشته است. ظرف میلیاردها سال بعد، برخورد شهاب‌سنگ‌ها و لکه‌های ماه باید مرکز تیکو را به آرامی تخریب کنند و احتمالأ باعث می شوند این تخته سنگ مرکزی 2000 متر به پایین بستر دهانه رفته و دچار فروپاشی شود.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

  1. احتمالاً استاد کلارک نام لوح را از روی همین کوه انتخاب کرده‌اند. بهرحال بسیار جالب توجه بود و احتمالاً مسائل جالب دیگری نیز پشت این قضیه وجود دارد که در آینده به آن پی خواهیم برد.

  2. آدم را یاد داستان ادیسه فضایی آرتور سی کلارک می‌اندازد که در در دهانه تیکو تخته سنگ یا لوح عظیمی کشف شده بود که در واقع یک وسیله ارتباطی بود با نسبت ابعاد1:4:9
    نام آنرا هم TMA1 گذاشته بود، مخفف TICO Magnetic anormali1.

    1. دقیقا منم یاد سلسله کتابهای ادیسه کلارک افتادم. یکی از بهترین کتابهایی که تا حالا خوندم