تصویر نجومی روز: عکس خانوادگی منظومه شمسی

بیگ بنگ: در روز ولنتاین سال ۱۹۹۰ میلادی، فضاپیماى ویجر ۱ که چهار میلیارد مایل از خورشید فاصله داشت برای آخرین بار نگاهی به پشت سرش انداخت تا اولین عکس خانوادگی را از منظومه شمسی رقم بزند. پرتره کامل یک عکس موزاییکی ۶۰ فریمی می باشد که ۳۲ درجه بالای صفحه دایرهالبروج قرار دارد.

دوربین زاویه پهن فضاپیمای ویجر ۱ سیارات درونی منظومه شمسی را در سمت چپ تحت پوشش قرار داده و در نهایت به سیارۀ نپتون، غول گازی و دورترین سیاره منظومه شمسی را به تصویر کشیده است. موقعیت های زحل، زمین، مشتری، ناهید، اورانوس و نپتون با حروف نشان داده شده اند، اما خورشید نقطه روشنی در مجاورت مرکز دایره فریم هاست. فریم های گوشه تصویر به هر یک از سیارات در دوربین میدان باریک ویجر ۱ تعلق دارند. عطارد و مریخ در تصویر دیده نمی شوند؛ به دلیل نزدیکی زیاد عطارد به خورشید، امکان تشخیص آن وجود ندارد. متاسفانه، مریخ نیز در اثر نور خورشید پراکنده شده در سیستم نوری دوربین پنهان گردیده است. موقعیت پلوتو – سیاره ای کوچک، کم فروغ و نزدیکتر به خورشید در مقایسه با نپتون- نیز پوشش داده نشده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(10 نفر , میانگین : 4٫90 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=62581
منصور نقی لو

منصور نقی لو

کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی. علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فرگشت، اکتساب زبان اول، یادگیری زبان دوم و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. سروش گفت:

    با این همه بزرگی منظوممون انگار یه تصویر میکروسکوپی رو میبینیم .
    ای ظالمانی که ظلم میکنید فقط بنگرید به این تصویر و بازهم ظلم کنید ! اینکه دیگر ساختگی نیست تصویر واقعیه منظومه بسیار بزرگمان در کمترین فاصله ممکن ، از تمام بزرگی هستی میباشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.