تصویر نجومی روز: کهکشان راه شیری با هواتاب جنوبی

بیگ بنگ: در این تصویر که در آوریل گذشته در یک شب زمستانی در شیلی گرفته شده است، هوا تاب بسیارشدیدی را مشاهده می‌کنید که تمام منظره را در برگرفته است. در این تصویر پانوراما ستارگان، کهکشان‌ها و سحابی‌های قسمت جنوبی کهکشان راه شیری از جمله ابر ماژلانی کوچک و ابر ماژلانی بزرگ، قابل مشاهده هستند.

هواتاب که در ارتفاعی مشابه با شفق شکل می‌گیرد حاصل نورتابی شیمیایی است. نورتاب شیمیایی نوری است که از برانگیختگی شیمیایی پدید می‌آید. هواتاب‌های به رنگ قرمز و سبز که توسط دوربین‌های حساس دیجیتالی عموما به رنگ سبز کمرنگ ثبت می‌شوند عمدتا حاصل اتم‌های اکسیژن جو در چگالی بسیار پائین می‌باشند. این هواتاب‌ها در چند سال گذشته، بارها در شب‌های نیمکره‌ی جنوبی مشاهده شده است.

هواتاب‌های قوی همچون کهکشان قابل مشاهده هستند که در شب ِ تاریک قابل مشاهده‌اند اما بدون رنگ به نظر می‌آیند. سیارات مریخ، زحل و ستاره‌ی درخشان آنتارس یا قلب العقرب در صورت فلکی کژدم، در سمت چپ تصویر یک مثلث آسمانی را شکل داده اند. جاده‌، مسیری به سمت کوه ۲۶۰۰ متری سرو پارانال و تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا، است.

برگردان: تحریریه سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(12 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=62171
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. بینا گفت:

    سلام
    میتونید توضیح بدید که چرا ما کهکشان راه شیری رو در امتداد شمال جنوب میبینیم؟ مگر ما خودمان روی یک بازو از کهکشان نیستیم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.