درخت و ماه آبی

0
293

بیگ بنگ: آیا چنین همترازی زیبایی فقط یکبار در ماه آبی رخ می دهد؟ خیر، اگرچه این عکس در حین ماه آبی* گرفته شده است. اما در حین ماه کامل که برای بار دوم در این ماه رخ داد – وضعیتی که ماه آبی را مشخص می کند – عکاس این تلفیق ِ جالب بین ماه و درخت، را با حرکت در اطراف و پیدا کردن موقعیت مناسب به تصویر کشید، به گونه‌ای که گویی ماه باعث انحنای درخت شده است.

متأسفانه، در اینجا، عکاس فقط می توانست با دراز کشیدن بر روی گل و لای و قرار دادن دوربین بر روی حصار سیم‌خاردار این عکس را گرفته باشد. انحنای درخت بلوط قبلأ بدست گاوهای گرسنه در نایت فری- کالیفرنیا، آمریکا ایجاد شده است. کنار هم قرارگیری عجیب و غریبِ ماه و درخت بدین شکل در حین ماه کامل نیز امکانپذیر است، البته اگر برنامه‌ریزی و زمان‌بندی کافی شده باشد. البته یک فرصت دیگر این هفته در حین یک “ماه آبی” دیگر ایجاد خواهد شد. سپس، دومین ماه آبی در سال ۲۰۱۸ رخ خواهد داد، یعنی امسال برای دومین ماه پیاپی، دو ماه کامل در طی سی روز، رخ می دهد. سال‌هایی با دو ماه آبی نسبتأ کمیاب هستند و آخرین مورد در سال ۱۹۹۹ رخ داد و مورد بعدی نیز در سال ۲۰۳۷ رخ می دهد.

*مفهوم مدرن و امروزی ماه آبی به معنی یک قرص ماه اضافی در طول یک ماه زمینی است، چه در ۳۰ روز، دو قرص کامل ماه را به خود ببیند، چه یک چهارم سال، یا فصل به جای سه قرص کامل، چهار قرص کامل ماه را داشته‌باشد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod


دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.