درخت و ماه آبی

بیگ بنگ: آیا چنین همترازی زیبایی فقط یکبار در ماه آبی رخ می دهد؟ خیر، اگرچه این عکس در حین ماه آبی* گرفته شده است. اما در حین ماه کامل که برای بار دوم در این ماه رخ داد – وضعیتی که ماه آبی را مشخص می کند – عکاس این تلفیق ِ جالب بین ماه و درخت، را با حرکت در اطراف و پیدا کردن موقعیت مناسب به تصویر کشید، به گونه‌ای که گویی ماه باعث انحنای درخت شده است.

متأسفانه، در اینجا، عکاس فقط می توانست با دراز کشیدن بر روی گل و لای و قرار دادن دوربین بر روی حصار سیم‌خاردار این عکس را گرفته باشد. انحنای درخت بلوط قبلأ بدست گاوهای گرسنه در نایت فری- کالیفرنیا، آمریکا ایجاد شده است. کنار هم قرارگیری عجیب و غریبِ ماه و درخت بدین شکل در حین ماه کامل نیز امکانپذیر است، البته اگر برنامه‌ریزی و زمان‌بندی کافی شده باشد. البته یک فرصت دیگر این هفته در حین یک “ماه آبی” دیگر ایجاد خواهد شد. سپس، دومین ماه آبی در سال ۲۰۱۸ رخ خواهد داد، یعنی امسال برای دومین ماه پیاپی، دو ماه کامل در طی سی روز، رخ می دهد. سال‌هایی با دو ماه آبی نسبتأ کمیاب هستند و آخرین مورد در سال ۱۹۹۹ رخ داد و مورد بعدی نیز در سال ۲۰۳۷ رخ می دهد.

*مفهوم مدرن و امروزی ماه آبی به معنی یک قرص ماه اضافی در طول یک ماه زمینی است، چه در ۳۰ روز، دو قرص کامل ماه را به خود ببیند، چه یک چهارم سال، یا فصل به جای سه قرص کامل، چهار قرص کامل ماه را داشته‌باشد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(4 نفر , میانگین : 4٫75 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=74678
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.