دهانه‌ها و سایه‌های ماه

بیگ بنگ: بخش سمت راست این عکس از ماه چه چیزی را نشان می دهد؟ سایه‌ها. خط ترمیناتور – خط بین نور و تاریکی – در این عکس برجسته به شکلی است که در آن بیش از نیمی از چهرۀ ماه، روشن شده است.

سطح قمری در نزدیکی ترمیناتور ظاهر متفاوتی دارد زیرا خورشید در آنجا نزدیکتر به افق است و بنابراین باعث می شود سایه‌ها خیلی طویل شوند. این سایه‌ها باعث می شوند تشخیص ساختار دشوارتر شود و نشانه‌های عمیقی را به ما می دهند، به گونه‌ای که این عکس دو بعدی وقتی با سایه‌ها پوشش داده می شود تقریبا سه بعدی دیده می شود. بنابراین، وقتی ماه از روشنایی به سمت تاریکی حرکت می کند، سایه‌ها نه تنها ساختارهای بلند را از کوتاه مشخص می دهند، بلکه برای ساختارهای به شدت کوتاه قابل تشخیص‌تر می شوند. مثلا بسیاری از دهانه‌ها در نزدیکی ترمیناتور ظاهر می شوند زیرا ارتفاع آنها باعث می شود راحت‌تر تشخیص داده شوند. این عکس دو هفته قبل زمانی گرفته شد که فاز قمری در حال افول بود. فاز قمری بعد، ماه بدون سایه، یک هفته بعد رخ می دهد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(8 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=76027
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.