“زمین” و “ماه” در میان حلقه‌های زحل

5
1205

بیگ بنگ: نقاط بین حلقه‌های زحل چه هستند؟ زمین و ماه. بیش از سه سال پیش، به دلیل اینکه نور مستقیم خورشید موقتأ توسط سیارۀ زحل مسدود شد، فضاپیمای کاسینی توانست به درون منظومه‌شمسی نگاه کند. در آنجا توانست “زمین” و “ماه” که حدود 1.4 میلیارد کیلومتر از این فضاپیما فاصله داشتند را تشخیص دهد.

SaturnEarthMoon Cassiniحلقۀ A زحل در سمت راست این عکس برجسته قرار دارد، همراه با “شکاف بزرگ انکه” در سمت راست و “شکاف باریک‌تر کیلر” در مرکز. در سمت چپ، حلقۀ F زحل قرار دارد که دائمأ در حال تغییر است. از این چشم‌انداز، نوری که از حلقه‌های زحل دیده می‌شود غالبأ به طرف جلو پخش شده و در نور پس زمینه ظاهر شده است. پس از گذشت بیش از یک دهه اکتشاف و پژوهش، فضاپیمای کاسینی در سال 2017 دچار اُفت سوخت شد و برای جلوگیری از آلوده‌سازی قمرهای این غول گازی، با ورود به جو سیارۀ زحل به ماموریت خود پایان داد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apodارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه‌ها

  1. ای کاش بعضی از به ظاهر انسان نماهایی که زندگی رو تلخ تر از زهر به کام دیگران میکنن این چیزا رو ببینن و به بی ارزش بودن و بی اهمیت بودنشون پی ببرن

  2. ما همون نقطه آبی کمرنگ بی اهمیت هستیم که بود و نبودمون به حال کیهان با عظمت، هیچ تفاوتی نمیکنه. پس کاش کاری کنیم که بودنمون برای خودمون و این نقطه کمرنگ آبی عزیز ، مفید باشه.

  3. جدا از زیبایی فوق العاده کیوان و حلقه هاش، کوچیکیِ ما و بی اهمیتیِ جهان سنگیمون تو پهنه ی هستی خیلی دلیل خوبی واسه پایان دادن به جدال ها و اختلافات بینمونه. غم انگیزه این داستان پایان ناپذیر.
    ممنون بابت عکس و مطلب فوق العادتون

    • شاید این ذره ی گرد و غبار معلق در فضا باعث بشه تا ما اختلافات فرقه ای و مذهبی و ضد بشری و ضد حیوانی و ضد طبیعت و خلاصه ضد هر چیزی که به دور از انسانیته را به صفحات تاریخ تمدن بشری بسپاریم و با هم در برابر همسایگان کیهانیمان که معلوم نیست دوست ما هستند یا دشمن ما متحدتر باشیم و با هم کشور زمین را تشکیل دهیم…