طیف رنگی نور خورشید

بیگ بنگ: در آسمان صاف شهر مِدرس- اورگن، این عکس کامپوزیت از کسوف رنگی در واقع طیف رنگی نور یا کروموسفر خورشید( لایه گازی نازکی از جوّ خورشید) را به تصویر می کشد. فقط سه عکس در ۲۱ آگوست با لنز تله فوتو و گریت پراش گرفته شدند که در این فریم تنظیم شده اند.

در سمت چپ این عکس، ظاهر خورشید که شبیه یک حلقه الماس است به چشم می خورد. در این تصویر طیف فوتوسفر خورشید در طیف رنگی نور منتشر شده دو خط پیوسته را دنبال می کند، این خطوط شبیه چشم انداز حلقۀ الماس در دیسک خورشید، هستند. اما تصاویر جداگانه از کسوف نیز در هر طول موج نور منتشره از اتم ها در طول محورهای باریک و زودگذر کروموسفر خورشید ظاهر می شوند. روشن ترین تصاویر یا قدرتمندترین انتشار کروموسفری بخاطر اتم های هیدروژن اینگونه هستند. انتشار آلفای هیدروژن قرمز در سمت راست و یک انتشارات هیدروژنی بنفش و آبی در سمت چپ دیده می شوند. مابین آنها، درخشان ترین انتشار زرد رنگ مشاهده می شود که ناشی از اتم های هلیوم است، هلیوم عنصری است که برای اولین بار در طیف نوری خورشید کشف شد.

سایت علمی بیگ بنگ/ منبع: apod

(5 نفر , میانگین : 4٫40 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=69655
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.