فوران یک رشته خورشیدی

بیگ بنگ: چه اتفاقی برای خورشیدمان افتاده؟ چیز غیرعادی نیست – این فقط یک فوران رشته خورشیدی است. در میانه سال ۲۰۱۲، یک رشته خورشیدی پایدار ناگهان در فضا فوران کرد و یک تودۀ تاجی پرانرژی(CME) را تولید کرد.

filament sdoاین رشته برای چند روز توسط میدان مغناطیسی متغیر خورشید نگه داشته شد و زمان‌بندی این فوران غیرقابل پیش‌بینی بود. این عکس از انفجار نهایی که توسط رصدخانه دینامیک خورشیدی، ثبت شده، الکترون‌ها و یون‌های پرتاب شده در منظومه شمسی را نشان می دهد که برخی از آنها سه روز بعد به زمین رسیدند و بر مگنتوسفر زمین تأثیر گذاشتند و موجب ایجاد شفق‌‌های قطبی شدند. حلقه‌های پلاسما در پیرامون یک منطقۀ فعال در بالای این رشته فوران کرده بصورت فرابنفش دیده می شوند. اگرچه خورشید اکنون در یک حالت نسبتأ غیرفعال با چرخۀ ۱۱ ساله قرار دارد، حفره‌های غیرمنتظره‌ای در تاج‌های خورشیدی باز شده‌اند که مقدار زیادی از ذرات باردار را درون فضا پراکنده می کنند. مثل قبل، این ذرات باردار باعث ایجاد شفق‌های قطبی می شوند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(6 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=78743
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.