مشتری غول‌پیکر در طیف فروسرخ

بیگ بنگ: مشتری در نور فروسرخ کمی متفاوت به نظر می رسد. برای درک بهتر حرکات ابرهای مشتری و کمک به فضاپیمای رباتیک جونو ناسا، تلسکوپ فضایی هابل نیز طوری تنظیم شده که به طور منظم از مشتری غول‌پیکر عکسبرداری می کند.

در این رصدها رنگ‌های مشتری در طیف‌های فراتر از دامنه‌ی دید انسان، از جمله فرابنفش و فروسرخ بررسی می‌شوند. در این عکس که در سال ۲۰۱۶ ثبت شده، سه رشته نور نزدیک فروسرخ بطور دیجیتالی در یک عکس رنگی به نمایش در آمده‌اند. مشتری در نور فروسرخ متفاوت به نظر می رسد؛ زیرا مقدار نور انعکاس یافتۀ خورشید در آن متمایز است و به ارتفاعات ابری و عرض‌های جغرافیایی درخشش مخالفی می دهد. با این وجود، بسیاری از ویژگی‌های آشنا در مشتری باقی مانده است، مثل مناطق نوری و کمربندهای تاریک که به دور سیاره در نزدیک استوا می چرخند. همچنین لکه سرخ بزرگ در سمت چپ پایین، و سامانۀ طوفانی مشتری که بنام “رشته‌های مروارید” در جنوب نقطه سرخ بزرگ دیده می شود. قطب‌ها در بالا بخاطر هاله‌ای که انرژی خود را از ذرات باردار جو مشتری بدست می آورند، می درخشند. فضاپیمای جونو اکنون ۱۰ مدار از ۱۲ مدار علمی خود به دور مشتری را کامل کرده و همچنان داده‌ها را ثبت می کند تا هم به درک آب و هوای مشتری کمک کند و هم کشف کند چه چیزی در زیر ابرهای ضخیم این غول‌گازی وجود دارد.

سایت علمی بیگ بنگ/ منبع: apod

(6 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=73714
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۵ پاسخ‌ها

 1. امجی گفت:

  سلام
  یه سوال : آیا اگر با بمب های آتش زای بسیار قوی و بزرگی به سطح یا زیر سطح مشتری گازی شلیک کنیم ، مشتری میتواند مشتعل شده و به مانند خورشیدی آتشین در بیاید ؟

 2. امجی گفت:

  خواهشا جواب سوالم رو بدین چون خیلی دوست دارم بدونم جی میشه اگه مشتری بدست انسان مشتعل بشه و چه عواقبی در منظومه شمسی خواهد داشت .

 3. امجی گفت:

  داداش سمیر گل منتظر جواب سوالم هستم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.