نمایی از مشتری و اروپا که ویجر ۱ ثبت کرد

بیگ بنگ: این نقاط بر روی مشتری چه هستند؟ بزرگترین و دورترین نقطه درست در سمت راست مرکز تصویر نقطۀ بزرگ سرخ مشاهده می شود – یک طوفان بزرگ که احتمالا از زمان “جیووانی کاسینی” در ۳۵۲ سال پیش، وجود داشته است.

هنوز مشخص نشده که چرا این نقطۀ بزرگ به رنگ سرخ است. نقطه کوچک در سمت چپ- پایین “اروپا” یکی از بزرگترین قمرهای مشتری است. تصاویر ویجر ۱ در سال ۱۹۷۹ این فرضیۀ مدرن را قوت می بخشد که اروپا یک اقیانوس زیر زمینی دارد و در نتیجه، مکان خوبی برای کاوش حیات فرازمینی است. اما نقطۀ تاریک در سمت راست بالا چطور؟ این سایۀ یک قمر بزرگ دیگر مشتری یعنی “آیو” است. ویجر ۱ کشف کرد قمر آیو به حدی آتشفشانی است که هیچ دهانه ای در نتیجۀ برخورد شهاب سنگ یا دیگر اجرام آسمانی در آن یافت نشده است. شانزده فریم از پرواز ویجر ۱ در مشتری در سال ۱۹۷۹ اخیرا مجددا پردازش و ادغام شده تا این تصویر برجسته ایجاد شود. چهل سال پیش در چنین روزی ویجر ۱ از زمین پرتاب شد و یکی از بزرگترین اکتشافاتش در منظومۀ شمسی را آغاز کرد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(13 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=69567
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.