نمای زیبای ستارگان دب اکبر

بیگ بنگ: این ستارگان را می بینید؟ این سوال اغلب پس از کشف مجددِ یکی از شناخته شده ترین پیکره بندی های ستارگان در آسمان شمالی پرسیده می شود: ستارگان معروف به آبگردان بزرگ. این گروه بندی ستارگان یکی از معدود چیزهایی است که در گذشته مشاهده شده و در هر نسل نیز مجددأ مشاهده می شود.

آبگردان بزرگ به خودی خود یک صورت فلکی نیست. این گروه بندی ستارگان بخشی از صورت فلکی دب اکبر را تشکیل می دهد اما در اصل دسته ای از ستارگان است که نزدیک به یکدیگر در فضا هستند و به احتمال زیاد در یک زمان تشکیل شده اند. اتصال دو ستاره در بخش های دورِ آبگردان بزرگ یک ستاره قطبی به نام ستاره ی شمالی را شکل می دهد که بخشی از آبگردان کوچک است. حرکات نسبیِ ستارگان باعث می شود آبگردان بزرگ ظرف ۱۰۰ هزار سال آینده به آرامی شکل خود را تغییر دهد. این عکس که در اواخر آوریل ۲۰۱۷ گرفته شده تصویر گروه ستارگان آبگردان بزرگ را دو بار نشان می دهد – در بالا و پایین آتشفشان های شیلی که تصویر آن بر روی تالابِ آرام منعکس شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(11 نفر , میانگین : 4٫91 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=66117
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. اميدشه بور گفت:

    اسم این هفت ستاره یا سیاره چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.