چشم انداز ستارگان از میان قلعه

بیگ بنگ: در این عکس، معروفترین دستۀ ستارگان در آسمان شمالی یعنی دب اکبر را می بینید؛ حتی وقتی بصورت وارونه دیده می شود. اگرچه ممکن است کسی بتواند یک گاوآهن (دب اکبر) یا واگن را هم ببیند.

در این عکس می توانید، اسامی این ستارگان و خطوط آشنا را در میان ِ دیوارۀ برج مخروبه Chateau du Morimont در فرانسه نظاره کنید. ستارۀ آلفای دب اکبر در صورت فلکی خرس بزرگ در سمت راست بالای تصویر دیده می شود، این ستاره همراه با ستارۀ بتا که مراق نام دارد خطی را تشکیل داده که بر مسیر ستارۀ قطبی و قطب شمال ِ سماوی اشاره دارد؛ البته این چشم انداز در لابلای سنگ ها پوشیده شده است. از آنجایی که این عکس در ۳۰ مارس ۲۰۱۷ گرفته شده، می توانید خطی از ستاره های تشکیل دهندۀ ملاقه یعنی Phecda و Megrez را مشاهده کنید. همچنین می توانید درخشش سبز رنگ و کم نورِ دنباله دار  ۴۱P/Tuttle-Giacobini-Kresak را در مرکز تصویر قسمت پایین ببینید که هنوز در چشم انداز قلعه، قرار دارد. این دنباله دارِ دوره ای در ۱ آوریل به سیارۀ زمین نزدیک شد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

 

(3 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=64996
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.