کاوشگر چین در نیمه پنهان ماه

بیگ بنگ: در ۳ ژانویه ۲۰۱۹، فضاپیمای چینی چانگه ۴ اولین فرود موفقیت‌آمیزش را بر سطح نیمه پنهان ماه انجام داد. این عکس توسط دوربین کاوشگر و از محل فرود درون دهانه ون کارمن گرفته شده است.

photoJanyutuCNSAاین عکس، یوتو۲ شش چرخی (Jadde Rabbit 2) را نشان می دهد که در حال طی کردن سطوح شیب‌دار ماه است. دهانه ون کارمن خود ۱۸۶ کیلومتر قطر دارد و درون محل برخورد پول-آتیکن که برخی از کهن‌ترین و ناشناخته‌ترین مکان‌های ماه است، جای دارد. برای برقراری ارتباطات از نیمۀ پنهان ماه، چین در می سال ۲۰۱۸ یک ماهواره رله به نام کویکیائو را پرتاب کرد تا وارد مداری در ماورای نیمکرۀ ماه شود که هم به کاوشگر و هم به زمین دسترسی داشته باشد.

photophotoسَمت پنهان ماه نیم‌کره‌ای از کرهٔ ماه است که به‌طور دائمی از کرهٔ زمین روی‌گردان است. سمت پنهان ماه دارای دهانه‌های برخوردی فراوانی است. نیروی کشندی از جانب زمین حرکت دورانی ماه را کاهش داده‌است به‌گونه‌ای که همواره یک سمت ماه روی به زمین دارد. چنین پدیده‌ای را قفل کشندی می‌گویند. در نتیجه سمت دیگر ماه که اغلب آن هرگز از روی کرهٔ زمین دیده نمی‌شود (١۸ درصد را با گذشت زمان و به دلیل رُخ‌گردی می‌توان دید) را «سمت پنهان ماه» می‌نامند هدف این فرودگر، دهانه بزرگ ون کارمن است و اکنون که در آنجا فرود آمده، همراه با کاوشگر، خاک ماه را تجزیه و تحلیل خواهد کرد و ساختار زیربنایی آن و باد خورشیدی را مطالعه و بررسی می‌کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: Moon , apod

(13 نفر , میانگین : 4٫62 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=81853

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.