گذر ناهید از مقابل خورشید در سه طیف مختلف

بیگ بنگ: یک نوع کسوف غیرعادی در سال ۲۰۱۲ رخ داد. معمولأ این ماه ِ زمین است که خورشید را می پوشاند اما در آن سال، سیارۀ ناهید، خورشید را پوشاند.

فاز ناهید همانند خورشیدگرفتگی توسط ماه به یک هلال باریک‌تر تبدیل شد و با خورشید هماهنگ‌تر شد. در نهایت، این هماهنگی کامل شد و فاز ناهید به صفر رسید. نقطۀ تاریک ناهید از مقابل ستارۀ مادر ما عبور کرد و این گذر همراستا با مدار زمین بود. این وضعیت به لحاظ فنی کسوف سالیانه ناهید با یک حلقۀ آتش فوق‌العاده بزرگ نامیده می شود. در این تصویر که در حین کسوف گرفته شده، رصدخانه دینامیک خورشیدی که به دور زمین می چرخد؛ خورشید را در سه طیف فرابنفش عکسبرداری کرده است و یک ناحیۀ تاریک در سمت راستِ حفره تاجی هم مشاهده می شود. چند ساعت بعد، همانطور که ناهید به چرخشش ادامه داد، یک فاز هلال باریک دوباره ظاهر شد. گذر بعدی ناهید از مقابل خورشید که همتراز با مدار زمین می باشد در سال ۲۱۱۷ رخ می دهد.

سایت علمی بیگ بنگ/ منبع: apod

(5 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=73160
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.