آثاری از یک دریاچۀ نمک بر قمر “اروپا”

1
915

بیگ بنگ: پژوهش جدید با استفاده از داده های سطح قمر مشتری “اروپا” می تواند شواهدی از آب نمک زیرسطحی، به اندازه ی یک اقیانوس و شاید امکان وجود حیات را ارائه دهد.

عکسی از “اروپا” قمر یخ زده مشتری که از داده های فضاپیمای گالیله در اواخر دهه ۹۰ بدست آمده است.

به گزارش بیگ بنگ، تیمی از محققان آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا با بازسازی دقیق بخشی از قمر اروپا، در آزمایشگاه توانستند نشان دهند که وجود نمک در معرض تابش در نزدیکی سطح، می تواند دلیل رنگ زرد-قهوه ای در نواحی جوانتر سطح این قمر باشد. نمونه های نمک معمولی – سدیم کلراید – به همراه مخلوط آب و نمک در یک محفظه خلاء مخصوص که تحت بمباران یک باریکه الکترونی – جهت ایجاد شرایط تابش – بود، سطح سرد اروپا با دمای ۱۷۳- درجه سانتیگراد را شبیه سازی کرد.

محققان، پس از ساعتها تابش دریافتند که آثار شیمیایی بازمانده، بسیار مشابه با سطح اروپا بوده که احتمال وجود اقیانوس نمک زیرسطحی را افزایش می دهد. دهه هاست دانشمندان در تکاپوی کشف رازهای زیر سطح یخی اروپا هستند؛ با وجود داده های حاصل از پروازهای کم ارتفاع فضاپیمای گالیله(Galileo Spacecraft)، مطالعات جدید بسیاری از ابهامات اطلاعاتی را پر کرده اند.

تصویری هنری از قمر اروپا در نمایی از سیاره ی مشتری
تصویری هنری از قمر اروپا در نمایی از سیاره ی مشتری

از مهمترین سؤالات دانشمندان در خصوص این قمر، وجود حیات فرا زمینی است و اولین گام در پاسخ به آن، اثبات امکان تداوم حیات زیر سطح یخی آن است. سال گذشته تیم تحقیقاتی ناسا جمعیتی از میگوهای کوچک را کشف کرد که در یکی از عمیق ترین شکافهای گرمابی زیردریا – ۵ کیلومتر زیر سطح دریای کارائیب – زندگی می کنند، که احتمال وجود چنین شکل حیاتی را تقویت نمود.

ترجمه: حامد احدی / سایت علمی بیگ بنگ

منبع: jpl.nasa , اطلاعات بیشتر: NASA


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

یک دیدگاه