آزمایش دانشمندان ژاپنی روی یک سیارک

دانشمندان ژاپنی آماده شلیک گلوله به یک سیارک هستند تا دریابند که این سیارک از چه جنسی ساخته شده و آیا می تواند میزبان عناصر اولیه حیات باشد یا نه. آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن (JAXA) در قالب بخشی از پروژه بررسی یک سیارک دوردست، توپ فضایی را با موفقیت مورد آزمایش قرار داد. پروژه فضایی  هایابوسا-۲ (Hayabusa2) با هدف افزایش آگاهی در خصوص سیارک کربنی (نوع C) به نام ۱۹۹۹JU3 در دست انجام است که احتمالا حاوی غلظت بالایی از مواد آلی یا همان عناصر سازنده حیات است.

article-2475005-18F51CF500000578-221_634x446

به گزارش خبرگزاری های ایسنا و مهر٬ این فضاپیما قرار است در سال ۲۰۱۴ سوار بر یکی از موشک های اختصاصی H2A پرتاب شود و چهار سال بعد در سال ۲۰۱۸ به سیارک هدف برسد. با قرار گرفتن فضاپیما در ارتفاع مناسب، گلوله توپ به سمت سیارک ۱۹۹۹JU3 شلیک می شود و خود برای در امان ماندن از موج انفجار به سمت دیگر سیارک می رود و در آنجا آرایه حسگرهای حساس خود را در سطح سیارک مستقر می کند.

گلوله توپی شکل پس از حرکت بر سطح سیاره، در منطقه مناسب منفجر شده و دهانه کوچکی ایجاد می کند که محل مناسبی برای جمع آوری نمونه خاک از عمق سیارک محسوب شده و امکان دسترسی به لایه های سنگی تازه تر، عمیق تر و دست نخورده را فراهم می کند. پس از آنکه غبار ناشی از شلیک فروکش کرد، هایابوسا-۲ بررسی های خود را در سطح سیارک آغاز می کند و نمونه هایی از سنگ و غبار را برای برگرداندن به زمین در مخزن خود جمع آوری می کند.

طبق برنامه٬ هایابوسا-۲ در سال ۲۰۲۰ به زمین بازمی گردد تا محموله ارزشمند خود را به دست دانشمندان بسپارد. دانشمندان امیدوارند با آنالیز نمونه ها بتوانند به اطلاعات ارزشمندی در خصوص شکل گیری این سیارک دست یابند. هایابوسا نام مجموعه فضاپیماهای بدون سرنشین ژاپنی است که به منظور مطالعه نمونه‌ برداری و ارسال نمونه از سیارک ها به زمین طراحی و ساخته شده است. هایابوسا-۱ سال ۱۳۸۹ به زمین بازگشت.

Read More : http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2475152/Japanese-asteroid-blasting-space-cannon-reveal-origins-universe.html

(6 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=5813

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.