بیگ بنگ: ناسا در روز چهارشنبه گذشته اعلام کرد که ساخت بزرگترین تلسکوپ فضایی جهان، «تلسکوپ فضایی جیمز وب»، پس از گذشت تقریبا دو دهه به پایان رسیده و محققان این سازمان در حال آزمایش ابزارآلات این تلسکوپ قدرتمند هستند.

image1coctestimage3به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا ناسا اعلام کرد «تلسکوپ فضایی جیمز وب» در اکتبر 2018 بر روی موشک آریان 5 از گویان فرانسه راه‌اندازی خواهد شد. «تلسکوپ فضایی جیمز وب» قدرتمندترین تلسکوپ فضایی است که تاکنون ساخته شده و به نظر می‌رسد که می‌تواند جانشینی برای تلسکوپ فضایی 26 ساله ناسا یعنی «هابل» باشد.

26602405532_773fcfaf09_oمهندسین و تکنسین‌های ناسا کار بر روی «تلسکوپ جیمز وب» را با اولین اندازه‌گیری نوری مهم آینه‌ها و گرفتن تست انحنا از آنها با موفقیت به پایان رساندند. آنها در این تست پرتوهای نور را روی سطح آیینه‌های این تلسکوپ تابانده و بعد از انعکاس پرتوهای تابانده شده، آنها را گرفته و با پرتوهای ساطع شده از یک هولوگرام کامپیوتری مقایسه کردند.

image2coctestimageاین تلسکوپ متشکل از 18 آینه شش ضلعی است که محققان آنها را تحت یکسری از آزمایشات دقیق صدا و ارتعاشات در محیط‌ های خشونت آمیز در داخل موشک یا در فضا قرار دادند. تلسکوپ فضایی جیمز وب در زمانی کاملا آماده خواهد شد که از تمامی آزمایشات با موفقیت گذر کند. این پروژه 8.7 میلیارد دلاری به رهبری ناسا و با کمک آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا پشتیبانی می‌شود. «تلسکوپ جیمز وب» 100 برابر قوی‌تر از «هابل» بوده که می تواند از نخستین کهکشان‌های تشکیل‌ شده در کیهان تصویربرداری کند و اتمسفر سیارات اطراف ستاره‌های دوردست را شناسایی کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. این تلسکوپ توانایی عکس گرفتن و تصویربرداری از سیاره های فراخورشیدی رو داره؟

  2. کی به پایان می رسد این انتظار
    تا کند بر ما جهان را آشکار
    ترسم ان روزی که پرتابش کنند
    عمر ما اخر رسد ای روزگار
    خخخخ