آماده‌سازی قدرتمندترین تلسکوپ فضایی جهان

بیگ بنگ: ناسا در روز چهارشنبه گذشته اعلام کرد که ساخت بزرگترین تلسکوپ فضایی جهان، «تلسکوپ فضایی جیمز وب»، پس از گذشت تقریبا دو دهه به پایان رسیده و محققان این سازمان در حال آزمایش ابزارآلات این تلسکوپ قدرتمند هستند.

image1coctestimage3به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا ناسا اعلام کرد «تلسکوپ فضایی جیمز وب» در اکتبر ۲۰۱۸ بر روی موشک آریان ۵ از گویان فرانسه راه‌اندازی خواهد شد. «تلسکوپ فضایی جیمز وب» قدرتمندترین تلسکوپ فضایی است که تاکنون ساخته شده و به نظر می‌رسد که می‌تواند جانشینی برای تلسکوپ فضایی ۲۶ ساله ناسا یعنی «هابل» باشد.

26602405532_773fcfaf09_oمهندسین و تکنسین‌های ناسا کار بر روی «تلسکوپ جیمز وب» را با اولین اندازه‌گیری نوری مهم آینه‌ها و گرفتن تست انحنا از آنها با موفقیت به پایان رساندند. آنها در این تست پرتوهای نور را روی سطح آیینه‌های این تلسکوپ تابانده و بعد از انعکاس پرتوهای تابانده شده، آنها را گرفته و با پرتوهای ساطع شده از یک هولوگرام کامپیوتری مقایسه کردند.

image2coctestimageاین تلسکوپ متشکل از ۱۸ آینه شش ضلعی است که محققان آنها را تحت یکسری از آزمایشات دقیق صدا و ارتعاشات در محیط‌ های خشونت آمیز در داخل موشک یا در فضا قرار دادند. تلسکوپ فضایی جیمز وب در زمانی کاملا آماده خواهد شد که از تمامی آزمایشات با موفقیت گذر کند. این پروژه ۸٫۷ میلیارد دلاری به رهبری ناسا و با کمک آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا پشتیبانی می‌شود. «تلسکوپ جیمز وب» ۱۰۰ برابر قوی‌تر از «هابل» بوده که می تواند از نخستین کهکشان‌های تشکیل‌ شده در کیهان تصویربرداری کند و اتمسفر سیارات اطراف ستاره‌های دوردست را شناسایی کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NASA

(22 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=58268
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۴ پاسخ‌ها

 1. majid گفت:

  کی به پایان می رسد این انتظار
  تا کند بر ما جهان را آشکار
  ترسم ان روزی که پرتابش کنند
  عمر ما اخر رسد ای روزگار
  خخخخ

 2. Reza گفت:

  این تلسکوپ توانایی عکس گرفتن و تصویربرداری از سیاره های فراخورشیدی رو داره؟

 3. مهیار گفت:

  ۱۰۰ برابر قوی تر از هابل !
  واقعا عالیه ?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.