آیا خرده سیارک ۲۰۱۲ TC4 با زمین برخورد می کند؟

1
859

بیگ بنگ: در تاریخ ۲۰ مهر ۱۳۹۶ (۱۲ اکتبر ۲۰۱۷) خرده سیارک ۲۰۱۲ TC4 به طرز خطرناکی از نزدیکی زمین خواهد گذشت، هر چند اندازۀ این خرده سیارک و نیز نزدیکترین فاصله اش از زمین هنوز دقیقا مشخص نیست.

به گزارش بیگ بنگ، بر اساس مشاهدات در زمان گذر این خرده سیارک در مهر ماه ۹۱ (اکتبر ۲۰۱۲) اخترشناسان اندازۀ آن را بین ۱۲ تا ۴۰ متر تخمین زده بودند. انفجار شهابسنگی بر فراز یکی از شهرهای روسیه که منجر به زخمی شدن ۱۵۰۰ نفر و وارد شدن خسارت به بیش از ۷۰۰۰ خانه شد، ۲۰ متر عرض داشت. بنابراین فجایع برخورد این خرده سیارک با زمین می تواند بیشتر باشد.

این خرده سیارک در ۱۲ مهرماه سال ۱۳۹۱ توسط ِ رصدخانه PAN-STARRS در هاوائی کشف شد، در حالی که یک هفته بعد از کشفش از فاصله ای حدود یک چهارم میانگین فاصله ماه از زمین (فاصلۀ ۹۴۸۰۰ کیلومتری زمین) از نزدیکی زمین گذشت. این خرده سیارک یک شئ کشیده شده و دراز و با سرعت چرخش بالا می باشد که در گذشته نیز بارها از نزدیکی زمین گذر کرده است. اما اکنون دانشمندان در تلاشند تا مسیر دقیق گذر این سیاره از کنار زمین و احتمال ِ برخورد آتی آن با زمین را تعیین کنند.

احتمال تجمعی برخورد این خرده سیارک با زمین ۰.۰۰۰۵۵% هست، اما این حقیقت که کمترین فاصلۀ مدار این شی با زمین ۰.۰۷۹ فاصلۀ قمری میباشد ( یک فاصله ی قمری معادل میانگین فاصله ماه از زمین و معادل ۳۸۴۴۰۲ کیلومتر است)، باید به عنوان یک برخورد کنندۀ بالقوه در آینده در نظر گرفته شود.

به گفتۀ “دتلف کوشنی” رئیس بخش اجرام نزدیک زمین در آژانس فضایی اروپا، احتمال این برخورد یک در یک میلیون است. او همچنین در مورد تخمین اندازۀ این شی ِ فضائی گفت:« اندازه ی این شئ از طریق میزان روشنائی آن تخمین زده شده بود، اما از آنجایی که ما از میزان قابلیت بازتاب دهندگی این شئ بی خبریم بنابراین می تواند اندازۀ آن بزرگتر و یا کوچکتر باشد، اندازه ای بین ۱۰ تا ۴۰ متر. یک شئ ۴۰ متری آهنی می تواند از اتمسفر گذشته و یک حفره برخوردی در زمین ایجاد کند؛ در حالی که به ندرت متوجه ورود یک شی سنگی ۱۰ متری به جو می شویم.»

مقایسه اندازۀ این خرده سیارک با مجسمه آزادی

ماکوتو یوشیکاوا از آژانس فضائی ژاپن معتقد است که این خرده سیارک خطری برای زمین محسوب نمی شود: « هر چند فاصله بسیار نزدیک هست، اما این فاصله به معنی وقوع حتمی برخورد نمی باشد.» ناسا اطمینان داده است که احتمال هیچ برخوردی از جانب این شئ با سیارۀ ما وجود ندارد، اما مشاهدات بیشتری برای رفع تردیدها باید صورت پذیرد. از ۲۳ فروردین ۱۳۹۴ تاکنون ۱۵۷۲ خرده سیارک بالقوه خطرناک کشف شده که هیچکدام در مسیر برخورد با زمین قرار ندارند، گرچه اخترشناسان همواره موارد جدیدی از آنها را کشف می کنند.

ترجمه: دکتر مصطفی رحمانی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: phys.orgارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

یک دیدگاه