بیگ بنگ: اخترشناسان که در حال مطالعه حرکات کهکشان­ها و خصوصیات تابش پس­‌زمینه کیهانی بودند، در قرن گذشته متوجه شدند که بیشتر ماده موجود در جهان غیرقابل مشاهده می­باشد. در حدود ٨٤ درصد از ماده موجود در کیهان، ماده تاریک است که بیشتر آن در هاله‌­های اطراف کهکشان­ها قرار دارد. این ماده را ماده تاریک نامیدند، زیرا نور را منتشر نمی­ کند، همچنین اسرارآمیز و رازآلود است: این ماده از اتم­ها یا دیگر اجزای معمول نظیر الکترون­‌ها و پروتون‌­ها تشکیل نشده است.

کهکشان نامنظم کوتوله IC1613، اختر­شناسان متعجب از اینکه سیاه­چاله‌های اولیه ممکن است ماده تاریک در کیهان را شکل داده باشند، بیان می­ کنند که شکل کهکشان‌­های کوتوله کم­ نور همراه با هاله ماده تاریک می­تواند جواب این معما را فاش کنند.

در همین حال، اخترشناسان اثرات سیاه­چاله­‌ها را مشاهده کردند و حتی اخیراً امواج گرانشی ناشی از ادغام دو سیاه­چاله را شناسایی کرده­‌اند. سیاه­چاله­‌ها معمولاً در مرگ انفجاری ستاره‌­ها عظیم تشکیل می ­شوند، فرآیندی که می­ تواند میلیون­‌ها سال طول بکشد، ب­عنوان ستار­ه­‌ای با ترکیباتی از گازها محبوس، تکامل یافته و نهایتاً می ­میرد.

تعدادی سیاه­چاله در جهان اولیه وجود داشته‌­اند، اما احتمالاً زمان کافی برای فرآیند شکل­‌گیری عادی در این جهان اولیه وجود نداشته است. برخی از روش­‌های جایگزین همچون فروپاشی (سقوط گاز اولیه یا فرآیندهای مرتبط با تورم کیهانی پیشنهاد شده است و بسیاری از این سیاه­چاله­‌های اولیه می توانند ساخته شده باشند.

“گیرونگ ژو” اختر­شناس دانشگاه هاروارد-اسمیتسونین که گروهی چهار نفره از دانشمندان را برای بررسی امکان اینکه مادۀ تاریک امروز از سیاه­چاله­‌های اولیه ساخته شده باشد را سرپرستی می­ کند، پیشنهادات موجود در مقالات چاپ شده پیشین را دنبال کرد. اگر هاله­‌های کهکشانی از سیاه­چاله­‌ها ساخته شده باشند، نسبت به هاله­‌های ساخته شده از ذرات ناشناس باید توزیع چگالی متفاوت­تری داشته باشند. تفاوت­‌های دیگری نیز وجود دارد، همچنین انتظار می­ رود که هاله­‌های سیاه­چاله پیش از تکامل کهکشان به وجود آمده باشد و پس از آن انواع دیگر هاله­‌ها بوجود آمده باشند.

دانشمندان می­گویند که با نگاه کردن به ستاره­‌ها در هاله­‌های کهکشان­های کوتوله کم ­نور می­ توانند این اثرات را بررسی کنند زیرا کهکشان­‌های کوتوله کوچک و کم­نور بوده و اثرات جزئی به آسانی قابل شناسایی می­ باشند. این تیم مجموعه­ای از شبیه­‌سازی­‌های کامپیوتری را برای آزمایش اینکه آیا هاله­‌های کهکشان­های کوتوله می­توانند حضور سیاه­چاله­‌های اولیه را آشکار کنند، آنها یافتند که تعامل‌های بین ستاره‌­ها و سیاه­چاله­‌های هاله‌­ای اولیه باید به اندازه اندکی، اندازه توزیع­‌های ستاره‌­ای را تغییر داده باشند.

اخترشناسان نتیجه گرفتند که سیاه­چاله­‌ها نیازمند داشتن جرمی بین دو و چهارده برابر جرم خورشید دارند، درست در همان محدوده مورد انتظار برای این اشیاء ناشناس و عجیب (اگرچه کوچکتر از سیاه­چاله‌ها توسط آشکارسازهای امواج گرانشی دیده شده­‌اند) و قابل مقایسه با نتایج دیگر مطالعات. با این وجود، تیم تأکید می­کند که همه مدل­ها هنوز غیرقابل حل بوده و ماهیت ماده تاریک همچنان مبهم است. جزئیات بیشتر این پژوهش در “یادداشت های ماهانه انجمن نجوم سلطنتی” منتشر شده است.

ترجمه: سوران زوراسنا/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: phys.org

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. ماده تاریک در آغاز بر خلاف ماده معمولی که عصر تاریکی را پشت سر گذاشته است ٬ این ماده فاقد چنین دوره ی تاریکی بوده است و ماده تاریک برخلاف ماده معمولی که محصول پس از عصر تاریک کیهانی است مستقیما از لحظه شروع بیگ بانگ پدید آمده است

  2. ماده تاریک وجود ندارد و همه شواهد ناشی از وجود ماده تاریک بر اثر ایجاد پدیده ای به نام “تغییر ساختار گرانشی اجسام در حال حرکت با سرعت زیاد” بوجود آمده است که برای درک بهتر این قضیه می توانید به سایت زیر و یا لینک دانلود مقاله مراجعه نمایید:
    http://www.parssky.com/view/FA/72182.aspx
    http://s8.picofile.com/file/8325197276/Change_Gravity.pdf.html