بیگ بنگ: “آوی لوئب” اخترشناس دانشگاه هاروارد معتقد است، اگر یک «تمدن بیگانه» از لحاظ تکنولوژی بسیار پیشرفت کند، می‌تواند جهان‌های جدید بسازد.

dreamstime xl scaled

به گزارش بیگ بنگ، طبق دانسته‌هایمان کیهان در اثر بیگ بنگ متولد شده، اما علت این رویداد هنوز مشخص نیست. برخی کیهان‌شناسان از تولد کیهان در تکینگی سیاهچاله و جهان چرخه‌ای که با انبساط و انقباض همراه است و منجر به تولد جهان‌های جدید می‌شود، صحبت کرده‌اند. اما هیچگاه ساخت جهان توسط یک تمدن فوق پیشرفته را جدی نگرفتند. «آوی لوئب» اخترشناس دانشگاه هاروارد معتقد است یک تمدن فوق پیشرفته ممکن است فناوری خود را توسعه داده باشد و بتواند از “هیچ کوانتومی” یک جهان نوزاد بسازد.

به گفتۀ لوئب، این فرضیه ما را به عنوان تمدن نوع C توصیف می‌کند، در واقع ما به عنوان تمدنی که به ستارۀ میزبانمان وابسته هستیم، فقط یک تمدن نوع C محسوب می‌شویم. حتی برخی معتقدند سطح تمدن ما در حد D است، زیرا موجب تغییر آب و هوا و تخریب طبیعت شده‌ایم. اما اگر بتوانیم از لحاظ تامین انرژی از خورشیدمان مستقل شویم به تمدن نوع B تبدیل می‌شویم و اگر جهان‌های جدیدی را با موفقیت طراحی کنیم، به برترین نوع تمدن یعنی نوع A تبدیل خواهیم شد.

بنابراین طبق این فرضیه، یک تمدن نوع A کیهان ما را به وجود آورده است. هنوز بسیاری از سوالات بدون پاسخ باقی مانده‌اند، مثلاً: آیا تمدنی که کیهان ما را ساخته در زندگی ما هم دخالت می‌کند؟ آیا خیرخواه است یا شرور و یا بی‌تفاوت؟ شاید لوئب در یک مقاله‌ی دیگر این نکات را بیشتر توضیح دهد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: scientificamerican.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

30 دیدگاه

 1. بر اساس نظریه یک نظریه پرداز روس . تمدن ها چهار دسته هستن تمدن نوع ۱ تمدنی که. کنترل کامل بر سیاره خودش داره. تمدن ۲تمدنی که کنترل بر منظومه خودش دا ه تمدن۳تمدنی کنترل بر کهکشان رو داره و۴ تمدنی که بر خوشه کهکشان کنترل داره که یه. چورهای باید گفت تمدن ۴ بالاترینه که از هر نوع بینظیزه وتخیلات ما حتی تصفر امکاناتشون رو ندازیم همینطور نوع۳

 2. بعضی ها میگن که خود تمدن A رو باید کس دیگه ای ساخته باشه و اینجوری یک زنجیره ایجاد میشه و میگن پس باید این زنجیره انتها داشته باشه و میگن که انتهای زنجیره خدا هست و با این استدلال فکر می کنن خیلی شاخن و میگن این استدلال علمی اثبات وجود خدا هست.
  یکی باید به این ها بگه که اگر این استدلال درست بود این همه فلاسفه که جزو نوابغ تاریخ بودند و قطعا ما در مقابل اون ها از هیچ هم کمتریم ، باید تا حالا این استدلال رو قبول می کردن. پس حتما دلیل موجهی دارن که این استدلال رو غلط می دونن.
  من نمیگم که خدا وجود نداره، ولی قطعا نمیشه وجود خدا رو به صورت علمی اثبات کرد. یا اگر هم بشه فعلا بشر نتونسته. هیچ کس نمیتونه بگه من به خدا اعتقاد دارم و از لحاظ علمی هم ثابت شده که خدا وجود داره. اعتقاد و ایمان به خدا یک چیز دلی و قلبی هست. یعنی نه میشه به صورت علمی اثبات کرد که خدا هست نه میشه اثبات کرد که نیست.

 3. به نظر ساختار کل کیهان چه از لحظه صفر تا به لحظه حال از انفجاری بوده و هنوز هست اولین لحظه ای که زمان جاذبه انرژی و محیط فضا شکل گرفت بدلیل برخورد دو ماده بسیار فشرده با مقدار زیادی از انرژی بود (یک ماده به تنهایی و خودبخود نمیتواند منفجرشود ) که باعث انفجاری عظیم شده و تمام مواد شکل گرفته از این انفجار مانند حباب با پخش شدن به تمام اطراف زمان و فضا گرانش و انواع انرژی را ایجاد کردن که به مرور گذر زمان نیروهای اولیه در مواد پخش شده با برخورد های پی در پی اولین ستاره ها باز با انفجار ساخته شدن با گردوخاک های همین ستاره ها سیارات در مدارشان به مرور بوجود امدن و اقمار این سیارات هم به همین شکل پس اگر هم آزمایشکاهی بوده باشد کافیست دو ماده با مقدار زیادی منابع را فشرده و طی برنامه ای ازپیش تایین شده بهم برخورد دهند که بعد از این برخورد کیهان و هستی در لحطه ای شکل بگیرد و مابقی کار کیهان با برنامه نویسی مقدار انرژی ها ، مقدار گرانش و …. در هر کهکشانی ایجاد شود .

 4. ساخت یک جهان کار سختی نیست همون کاری که انسان با کامپوتر کرد مهم این هست که آیا میشه یک جهان هوشمند و دارای اراده ساخت یا نه ؟

 5. دانشمندان عزیز تازه دارند به فرضیاتی که بنده از کودکی داشته ام نزدیک میشوند .

 6. احتمالش کمه. ولی باحاله. اصلا شاید این موجودات هنوز دارن دور فضا میچرخن و کنترلش میکنن. ولی ما اون ها رو نمی‌بینیم.با این حال زمان همه چی رو مشخص میکنه

  1. حالا این سوال مطرح است که تمدن نوعA چطور بوجود آمده? از یک تمدن پیشرفته تر.. حالا آ ن تمدن پیشرفته تر ازA را کدام تمدن پیشرفته تر و پیشرفته تر ساخته است. و این سئوال تا بی نهایت مطرح میشود……
   من نمی دانم پاسخ چیست.

   1. شما پرسش علمی ودقیقی مطرح کرده اید
    ولی آن اختر شناس و مترجم و گزارشگر هر گز پاسخی برای شما ندارند. من از خود آن اختر شناس پرسیدم فقط سر تکان داد.

  2. جهانی که در ان همه چی دستخوش تحولاتش در زمان خود باشد نقش جدی خیلیها مساوی با صفر است،کشف کاشفان ودانستنیهایشان دستاورد دست به دست شدنهایست که در طول زمان در ژنهای گذرا موروثی از طبیعت به ارث خواهیم برد.همچنان عالم بشریت پیشتاز در راستایست تا حقایق را درنتایج به شکلی احسن ادغام نمایدوبراین مبنا قرنهاست که سپریست وسرانجام هم در سٶالی دیگــر مبهوت

 7. به نظر من جهان ما یک شبیه سازی خیلی خوب و بی نقصه ، یه چیزی مثل بازی کلش آف کلنز هست ، یه پسر بچه وارد بازی شده و جهان ما را انتخاب کرده و داره با رقبای دیگرش مسابقه میده ، و هرروز پیشرفت جهان رو چک می‌کنه و گاهی رومون زوم می‌کنه و اگه دلش برامون سوخت یه پاداشی متناسب با بازی بهمون میده
  شاید هم اون پسر بچه چند سال پیش مرده و وارثانش هرچی رمز و یوزر امتحان میکنن نمیتونه وارد بازی باشه و جهان ما بی صاحب مونده ، بخاطر همین هست که این قدر خر تو خر شده

 8. تـا نـگردی آشنـا ، زیـن پـرده رمــــــــزی نـشـنــوی
  گـوش نـا مـَحـرم نبـاشد جـــای پـیـغـــــام سـروش

 9. شاید زمانی فقط در خیال انسان میتوانست پرواز کند.یا در توهمات اسکندرمانند به ماه میرفت.ولی الان عادی شده.زمانی هم میآید که کشف چنین تمدنهایی عادی خواهدشد

 10. پس تمدن نوع A باید بی نیاز از هر نیازی باشه
  نوشیدن جرعه ای از لیوان علم تورا به یک بی خدا تبدیل خواهد کرد
  اما در انتهای لیوان خدا منتظر توست

  1. دیوید هیوم زمانی گفته بود نمی دانم عده ای چگونه از گزاره ی A چنین است می توانند نتیجه بگیرند که B “باید” چنین باشد.
   البته این اصرار به تعمیم چارچوب های فکری خودمون به چیزهایی که اصلن ازشون اطلاع دقیقی نداریم دلایل فرگشتی قابل توضیحی داره: هرگز نگو “نمی دانم”!

   1. برنامه ایلان ماسک برای رفتن به مریخ با ایجاد برخی بی نیازی ها به خورشیده ولی کامل نیست. بنظر میرسه قدم هایی برای نزدیک شدن به تمدن نوع B برداشته شده.

  2. به چه دلیل باید بی نیاز باشه. این خلاف فرض و استدلاله . درستش اینه تا بینهایت تسلسل ادامه پیدا کنه. تسلسل در علم منطق باطل فرض شده ولی بدون هیچ منطق درستی در عالم کوانتومی تسلسل یکی از قواعد بدیهی محسوب میشه .