بیگ بنگ: یک مرحله‌ی مهم دیگر از تلسکوپ جیمز وب با موفقیت انجام شد. آینه ثانویه این تلسکوپ که نقش بسیار مهمی دارد، با موفقیت باز شد و در جای خود قرار گرفت.

Webb Space Telescope Secondary Mirror Deploymentبه گزارش بیگ بنگ، آینه ثانویه‌ در مقابل ۱۸ آینه شش ضلعی جیمز وب قرار دارد و نور اجرامی که توسط آینه اصلی گردآوری می‌شود را «هم‌کانون» کرده و وارد ابزارهای علمی این تلسکوپ می‌کند. این آینه توسط سه بازو که ۷.۶ متر طول دارند در مقابل آینه اصلی ۶.۵ متری قرار دارد.

photo

قرار دادن آینه ثانویه در موقعیت مورد نظر برای موفقیت این مأموریت 10 میلیارد دلاری حیاتی بود. جالب است بدانید اگر آینه ثانویه سر جای خودش قرار نمی‌گرفت، عملا جیمز وب کارآیی نداشت و ماموریت بلافاصله شکست می‌خورد. اما خوشبختانه این مرحله موفق بود و می‌توان گفت اکنون یک تلسکوپ فضایی داریم!

photoجیمز وب به کمک آینه اولیه‌(اصلی) که قطری 6.5 متر دارد و بزرگترین آینه‌ی پرتاب شده به فضاست، نور اهداف بیشمار خود را جمع‌آوری می‌کند. این نور دریافت شده توسط آینه ثانویه که دایره‌ای شکل است و طولی 74 سانتی‌متر دارد، “هم کانون” می‌شود. در نهایت این نور به سمت آینه سوم که در پشت آینه اصلی قرار دارد، می‌رسد.

photo

آینه سوم نیز نور را به سمت یک «آینه فرمان» که با کامپیوتر کنترل می‌شود، منعکس می‌کند، که می‌تواند جهت خود را به طور خودکار تنظیم کند تا با ارتعاشات در ساختار تلسکوپ که ممکن است بر پرتو نور تاثیر بگذارند، مقابله کند. سپس نورِ اصلاح شده به چهار ابزار علمی تلسکوپ، هدایت می‌شود.

با استقرار آینه ثانویه، تیم عملیات بزودی دو پنل جانبی در دو طرف آینه اولیه که برای پرتاب تا شده بودند را باز می‌کند. هر پنل سه عدد از 18 بخش آینه را در خود جای داده است و هر دو باید کشیده و در جای خود قفل شوند تا به حساسیت مورد نظر برسند.

از زمان پرتاب، مهندسان گام‌های موفقیت‌آمیزی را برداشتند و آنتن‌های اصلی، رادیاتورها و سپر حرارتی تلسکوپ را مستقر کردند تا آینه‌ها و ابزارآلات به اندازۀ کافی خنک کنند و بتوانند نور فروسرخ ضعیف ستاره‌ها و کهکشان‌های اولیه را رصد نمایند.

hrpzsgمرحلۀ طولانی نهایی بعدی راه‌اندازی و نصب همه‌ی تجهیزات جیمز وب است که حدود ۶ ماه به طول می‌انجامد و پس از آن باید منتظر دریافت اولین داده‌های آن باشیم.

ترجمه: سحر الله‌وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: cbsnews.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. الان این تلسکوپ حتی اگه موجودات هم کشف کنه امکان داره قبل از اینکه داده ها بدست ما برسند همون موجودات نزارند برسند و تلسکوپ رو داغون کنند؟
    و اینکه این تلسکوپ از حال زمین عکس میفرسته یا گذشته آن؟

    1. این تلسکوپ نمیتونه وضعیت گذشته یا آینده زمین رو نشون بده، این تلسکوپ با نگاه به اعماق کیهان، توانایی داره تا به نخستین ستارگان و کهکشان ها نگاه کنه. در واقع این تلسکوپ عمق دید بیشتری به انسان ها میده. این مقاله رو مطالعه کنید