احتمال حیات میکروبی در “انسلادوس”

0
521

بیگ بنگ: آیا حیات میکروبی در «انسلادوس» قمر زحل، می‌تواند وجود داشته باشد؟  جایی که نور خورشید نمی‌رسد، عمل فوتوسنتز غیر ممکن است و اکسیژنی در دسترس نیست. اما دانشمندان موسسه تحقیقات تکنولوژی کالیفرنیا در پاسخ پرسش بالا می گویند این امکان مثبت است و «انسلادوس» احتمالا مکان مناسبی برای زندگی میکروب‌های فرازمینی است.

Inside_Enceladus_largeتصویری هنری از فضای داخلی قمر انسلادوس بر طبق تحقیقات گرانشی فضاپیمای کاسینی. تصاویر کاسینی از اقیانوس داخلی این قمر و احتمالا حیات میکروبی آن پرده برداشته است. اعتبار تصویر: NASA / JPL

دانشمندان از وجود میکروب‌هایی فرازمینی در ششمین قمر زحل خبر دادند. به عقیده محققان، این قمر یخی که در اطراف زحل در حال چرخش می باشد می تواند مکان مناسبی برای شکل گیری انواع حیات غیر زمینی باشد و اقیانوس یخی این قمر می‌تواند حیات نهفته‌ای را در اعماق خود جا داده باشد. این اقیانوس که در عمق ۲۹ تا ۳۹ کیلومتری سطح یخی این قمر وجود دارد بزرگ‌تر از دریاچه «سوپر یور»، بزرگ‌ترین دریاچه  در شمال امریکاست، محققان می گویند دریاچه فوق احتمالا ده کیلومتر عمق دارد. قمر انسلادوس ششمین قمر بزرگ زحل است که برای نخستین بار به‌وسیله «ویلیام هرشل» کشف شد و کاوشگرهای «ویجر» در دهه ۱۹۸۰ میلادی سطح آن را یخی تشخیص دادند. انسلادوس که ۵۰۰ کیلومتر قطر دارد پرتوهای تابیده از خورشید را باز می‌تاباند. عمر این قمر حدود ۱۰۰ میلیون سال تخمین زده شده است.

دانشمندان از سال ۲۰۰۵ گمان می کردند که انسلادوس دارای آب است، همان موقعی که فضاپیمای کاسینی ناسا، برای نخستین بار در ژوئن سال ۲۰۰۵ میلادی موفق به مشاهده دقیق فوران کریستال های یخی این قمر شده بود. دانشمندان به تازگی وجود حیات در اقیانوس نهفته در دل این قمر را تأیید کرده‌اند و داده‌های کاسینی نشان می‌دهد پوسته بیرونی و یخی این قمر چگالی کمی دارد و وجود اقیانوس در دل این سطح یخی در منطقه قطب جنوبی آن تأیید شده است. آب اقیانوس نیروهای جزر و مد تولید شده به‌وسیله گردش سیارات نگهداری می‌شود.

فضا‌پیمای کاسینی حدود ۱۰ سال را صرف تحقیق بر سیاره زحل و قمرهای آن کرده است. تحقیقات نشان از وجود بخار آب از سطح این قمر را داشته و دانشمندان را به تحقیقات در این رابطه کنجکاوتر کرده است. با اندازه گیری دقیق جاذبه قمر کوچک، دانشمندان توانستند تشخیص دهند که سفره آبی، احتمالا به بزرگی دریاچه سوپریور در آمریکا، زیر لایه ضخیم یخ و بالای هسته صخره ای قمر قرار دارد. پروفسور «دیوید استیونسون»از مؤسسه فناوری کالیفرنیا در این باره می‌گوید: شکستگی‌های طولانی و راه راه نشان از بخار آب و فواره زدن آن در انسلادوس دارد که می‌تواند زیستگاهی برای میکروب‌های فرازمینی باشد و مقصدی جذاب تر از پیش برای ماموریت های اکتشافی آینده بدل کرده است. این مقاله در اینجا منتشر شده است.

مطالعه بیشتر در : astronomynow , universetoday

مطالب مرتبط:

آیا در “اروپا” قمر مشتری حیات میکروبی وجود دارد؟

احتمال حیات در “اروپا” قمر مشتری بیشتر از مریخ است!ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.