احتمال زیست پذیر بودن میلیاردها سیاره در کهکشان راه شیری

بیگ بنگ: محققان دانشگاه ملی استرالیا و موسسه نیلز بور در کپنهاگ بر این باورند که کهکشان راه شیری احتمالا خانۀ میلیاردها سیاره ی زیست پذیر است که در منطقه قابل سکونت ِ ستارگان خود در حال چرخش می باشند.

طرحی از منطقه ی قابل سکونت برای سه نوع منظومه ی ستاره ای

طرحی از منطقه ی قابل سکونت برای سه نوع منظومه ی ستاره ای

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، تلسکوپ فضایی کپلر که در سال ۲۰۰۹ برای جستجوی سیارات فراخورشیدی به فضا پرتاب شده، تاکنون هزاران سیاره را شناسایی کرده که بسیاری از آن‌ها در سیستم‌های مشابه منظومه شمسی با چندین ستاره در مدارهای اطراف ستاره میزبان قرار دارند. محققان با استفاده از این داده‌ها تلاش کردند تعداد ستارگان کهکشان راه شیری را که می‌توانند از سیاراتی در منطقه قابل سکونت خود برخوردار باشند، محاسبه کنند.

این محاسبات نشان داد که میلیاردها ستاره در کهکشان راه شیری می‌توانند از یک تا سه سیاره در محدوده قابل سکونت خود برخوردار باشند که برای برخورداری از آب مایع و حیات احتمالی در سطح سیاره مناسب است. محققان از نسخه جدید یک روش ۲۵۰ ساله موسوم به قانون تیتونس-بُده استفاده کردند که پیش از کشف سیاره اورانوس به درستی موقعیت آن را پیش‌بینی کرده بود. بر اساس این قانون، نسبتی بین دوره‌های مداری سیارات در منظومه شمسی وجود دارد. از این رو، اگر بدانید چه مدت طول می‌کشد تا سیاره‌ای دور ستاره میزبانش گردش کند، می‌توانید دوره مداری دیگر سیارات را محاسبه، موقعیت آن‌ها را تعیین کرده و سیارات گمشده دیگر را کشف کنید.

احتمال زیست پذیر بودن میلیاردها سیاره در کهکشان راه شیری

احتمال زیست پذیر بودن میلیاردها سیاره در کهکشان راه شیری

محققان از این روش برای محاسبه موقعیت‌های احتمالی سیارات در ۱۵۱ سیستم سیاره‌ای استفاده کردند که کپلر توانسته بود بین سه تا شش سیاره در آنها شناسایی کند. آنها به پیش‌بینی ۲۲۸ سیاره پرداختند که بین یک تا سه مورد آنها در محل قابل سکونت ستاره خود قرار داشتند. سیارات فراخورشیدی از طریق تغییرات در درخشش ستاره میزبان آنها از زمین قابل مشاهده است. در زمان عبور سیاره از میان زمین و ستاره میزبان، نور تا حدی مسدود می‌شود.

فضاپیمای کپلر از زمان آغاز بکار تا کنون بیش از ۱۵۰ هزار ستاره را برای میزبانی سیارات فراخورشیدی شناسایی کرده است. ستاره شناسان حدود ۱۰۰۰ سیاره فراخورشیدی شناسایی شده توسط کپلر را تائید کرده‌اند و ۳۰۰۰ سیاره دیگر در صف تائید علمی قرار دارند. بیشتر سیارگان شناسایی شده در منطقه قابل سکونت ستارگانی شامل سیارات گازی غول‌پیکر هستند. یافته های این تحقیق در مجله Monthly Notices of the Royal Astronomical Society منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencedaily

(15 نفر , میانگین : 4٫73 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=26612
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

  1. apple گفت:

    قدرت خدا رو ببین چه میکنه.خدارو شکر.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.