ارسال فضاپیما به نزدیک‌ترین سیارۀ شبه زمین

بیگ بنگ: یوری میلنر میلیاردر روس در ماه آوریل اعلام کرد ۱۰۰ میلیون دلار برای ارسال یک فضاپیما به سیاره‌ای نزدیک هزینه خواهد کرد و اکنون با کشف نزدیک‌ترین سیاره شبه‌ زمین بنام پروکسیما b، به نظر می‌آید مقصد میلنر تعیین شده‌ باشد.

bridesmaid dresses NZ

تصویری از پروفسور استیون هاوکینگ و یوری میلنر میلیارد روسی

براساس گزارش ساینس الرت به نقل از همشهری، میلنر در پروژه‌ای به نام استارشات با مشارکت استیون هاوکینگ قصد دارد فضاپیماهای کوچکی را با سرعت ۲۰ درصد از سرعت نور با استفاده از پرتوهای لیزری روانه سیاره‌ای شبه‌زمینی سازد. این دو در ابتدا اعلام کردند مقصد پروژه آنها سامانه ستاره‌ای آلفا-قنطورس خواهد‌ بود: سیستمی در فاصله ۴٫۳۷ سال نوری از زمین. اما کشف سیاره‌ای شبه‌زمینی و احتمالا قابل سکونت به نام پروکسیما b که ۴٫۲ سال نوری از ما فاصله دارد و در مدار ستاره کوتوله سرخی به نام پروکسیما قنطورس در گردش است، ۱٫۶ تریلیارد کیلومتر نزدیک‌تر از آلفا قنطورس است که باعث شده تا مقصد این پروژه تغییر کند.

کشف این سیاره جدید روز چهارشنبه ۲۴ آگوست ۲۰۱۶ اعلام شد و به گفته آوی لوئب فیزیکدان دانشگاه هاروارد و مدیر هیات مشاور پروژه استارشات،‌ این کشف هدفی آشکار را برای یک ماموریت پرواز نزدیک تعیین کرده‌ است. به گفته وی فضاپیمایی مجهز به دوربین و فیلترهای مختلف می‌توانند از این سیاره تصاویر رنگی ثبت کنند تا رنگ سطح سیاره مشخص شود. (رنگ سبز نشان از وجود حیات به شکل زمینی دارد، رنگ آبی به معنی وجود آب است و رنگ قهوه‌ای نشان از سنگی بودن سیاره دارد).

sweet 16 party dress

تصویری هنری از سیاره ی شبه زمین پروکسیما b

لئوب امیدوار است طی دو تا سه دهه آینده بتوان چنین فضاپیمایی را به سوی این مقصد راهی کرد تا ۲۰ سال پس از آن به پروکسیما قنطورس برسد. در چنین شرایطی تصاویر ثبت شده توسط فضاپیما با توجه به مسافت طولانی میان سیاره و زمین، ۴٫۲۴ سال بعد به زمین خواهد رسید. استارشات با افزودن به زمان پروژه خود براین باور است تا سال ۲۰۶۰ قادر خواهد بود تصاویری از سیاره ی پروکسیما‌ b ثبت کند.

استارشات چنین برنامه‌ای در سر دارد: صدها نمونه از فضاپیماهایی کوچک که وزن هر یک تنها چند گرم است و حامل دوربین‌ها، موتورهای پیشران نوری، منبع نیرو و تجهیزات مسیریابی و ارتباطاتی مجهز است، ساخته شوند،‌ توسط راکتی به فضا فرستاده شوند و در آنجا رها شوند تا در نهایت این فضاپیماها باله‌های کوچک خود را باز کرده و سفر خود را آغاز کنند.

imageپرتوهای قدرتمند لیزری مسئولیت ادامه سفر را به عهده دارند و این نانوفضاپیماها که استارچیپ نام دارند را با سرعتی بیش از ۱۶۰ میلیون کیلومتر بر ساعت به سمت سیستم ستاره‌ای هدف خواهند راند،‌ این یعنی ۲۰ درصد از سرعت نور و بسیار سریعتر از سرعت فضاپیماهای امروزی. براساس تخمین‌های اولیه مدیران این پروژه، سریع‌ترین فضاپیماهای امروزی برای رسیدن به سیستم ستاره‌ای آلفا قنطورس باید ۳۰ هزار سال در سفر باشند. اما قرار است نانوفضاپیماهای جدید با سرعتی ۱۰۰۰ برابر بیشتر از فضاپیماهای امروزی پرواز کنند و با توجه به اینکه این سیستم ستاره‌ای در فاصله بیش از ۴۰ تریلیارد کیلومتری یا ۴٫۲ سال نوری از زمین واقع شده‌ است،‌ فضاپیماها در عرض ۲۰ سال به این سیستم خواهند‌ رسید.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

(30 نفر , میانگین : 4٫83 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=55006

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۹ پاسخ‌ها

 1. پویا گفت:

  کاشکی زنده باشم تا اون موقع 🙂
  ۵۹ سالم میشه خخخخ

 2. سامان گفت:

  به نظرم علم و تکنولوژی اینقدر داره سریع پیشرفت میکنه که این فضا پیما به نیمه مسیر نرسیده روشهای بهتر و کارآمدتری برای رسیدن به هدفش اختراع میشه …

 3. اميدشه بور گفت:

  و شاید هم تلسکپهای اختراع بشود که از روی زمین بتونیم بفهمیم که روی سیاره پروکسی ما چه خبره

 4. ساسان گفت:

  با نظر سامان موافقم .تکنولوژی سریعتر از اون که فکرشو کنی پیش میره اونقدر که آقا پویا در ۳۷ سالگی ممکنه پا به اون سیاره بزاره

 5. علی گفت:

  وقتی بشر به ماه رسید همه فکر میکردن تا ۳۰ سال بعد به مریخ هم خواهند رفت .همین روش لیزری که قراره استفاده بشه قراره در اینده اختراع بشه بنابراین فکر نمیکنم زودتر اتفاقی بیفته.چون برنامه های فضایی همه برنا مه ریزی های بلند مدت دارند.

 6. بردیا گفت:

  به باور من هوشمندان غیرزمینی تو یه بعد دیگه زندگی میکنن و بشر برای دیدن و رسیدن به اونا به اونا به حرکت در بلندا (طول) نیاز نداره بلکه به حرکت در بعد و رفتن به ابعاد دیگه نیاز داره تا بتونه اونا رو ببینه.

 7. بهزاد گفت:

  خوبه حساب کردم تا اون موقع ۶۵ ساله میشم.و اخبارشو میشنوم.احتمالا از همین سایت…

 8. مهدی گفت:

  پروردگارا مرا تا قبل از دیدن تصاویر این سیاره از دنیا نبر!

 9. jafar گفت:

  تارسیدن به پیشرفت وانقلابی حیاطی در تکنولوژی باید صبر کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.