“اروپا” قمر مشتری در تیرس دانشمندان

بیگ بنگ: تصاویر زیبایی که در دهه ۹۰ توسط فضاپیمای گالیله ناسا از اروپا قمر یخ زده مشتری گرفته شده بود، به‌ تازگی توسط دانشمندان ناسا پردازش شده است، این تصاویر جدید و رنگی طوری ساخته شده که دقیقاً شبیه به نمایی است که با چشم انسان دیده می‌شود.

تصویر ویرایش شده جدید از "اروپا" قمر یخ زده مشتری که از داده های فضاپیمای گالیله در اواخر دهه 90 بدست آمده است.

تصویر ویرایش شده جدید از “اروپا” قمر یخ زده مشتری که از داده های فضاپیمای گالیله در اواخر دهه ۹۰ بدست آمده است.

به گزارش بیگ بنگ، در طی پروژه ی گالیله، قمر اروپا مورد بررسی و نظارت مستقیم ناسا قرار گرفت و به کمک تصاویر دریافتی از این پروژه که به مدت چهارده ماه متوالی انجام شد، محققان شکاف‌های منحنی و بلند روی سطح این قمر را که نشانه ای از وجود آب مایع در زیر سطحش بود را مورد آنالیز قرار دادند. دانشمندان معتقدند نیروهای کشندی که این قمر بزرگ در مدار بیضوی خود به‌دور مشتری تجربه می‌کند، انرژی لازم را برای مایع نگه‌داشتن اقیانوس‌ زیر سطحی آن تأمین می‌کند.

اما احتمال اینکه این انرژی در غیاب نور خورشید، می‌تواند نیروی لازم برای به‌وجود آمدن حیات میکروبی را تأمین کند، هنوز یک معمای بزرگ و بسیار هیجان‌انگیز است. البته فضاپیمای جونو (JUNO) برای بررسی مشتری و اقمارش تا سال ۲۰۱۶ به منظومه مشتری خواهد رسید و می تواند اطلاعات بیشتری به ما بدهد.

مدل های طراحی شده برای تعیین ضخامت یخ های "اروپا" حدود ۳۰ کیلومتر تخمین زده شده است.

مدل های طراحی شده برای تعیین ضخامت یخ های “اروپا” حدود ۳۰ کیلومتر تخمین زده شده است.

البته دانشمندان بی کار نبوده اند و به همین منظور بتازگی، آژانس فضایی اروپا (ESA) اعلام کرده، تا سال ۲۰۲۲ فضاپیمای جویس(Juice) را راهی مدار سیارۀ مشتری می کند. این ماهواره پنج تنی حدود هشت سال پس از پرتاب در سال ۲۰۳۰ به مدار سیاره مشتری رسیده و با استفاده از ابزار بسیار پیشرفته، جو و مگنتوسفر این سیاره و قمرهای آن از جمله “اروپا” را مورد بررسی قرار می دهد. ناسا نیز اهمیت وجود حیات میکروبی را در “اروپا” بیشتر از مریخ می داند و در پروژه دو میلیارد دلاری خود، کاوشگر کلیپر (Clipper) را تا سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب خواهد کرد و سه تا شش سال بعد به قمر اروپا خواهد رسید.

نویسنده: سمیر الله وردی / سایت علمی بیگ بنگ– منابع: apod , cnet , dailymail , NASA

 

(18 نفر , میانگین : 4٫78 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=21430

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.