بیگ بنگ: استیون هاوکینگ، فیزیکدان نظری مشهور از مطالعات جدیدش در زمینه امواج گرانشی بیگ بنگ خبر داده که در صورت اثبات، نظریه «تورم کیهانی» که براساس آن، جهان هستی در ابتدای شکل گیری با سرعتی بیش از نور انبساط یافته است، تایید خواهد شد.

تصویری از استیون هاوکینگ و توماس هرتوگ
تصویری از استیون هاوکینگ و توماس هرتوگ

استیون هاوکینگ که چند ماهی است عضو فیس‌بوک شده و هر از گاهی پست‌هایی در این شبکه اجتماعی قرار می‌دهد، در پست جدیدی نوشته است: «این هفته، با توماس هرتوگ از بلژیک ملاقاتی داشتم. ما در حال مطالعه روی نظریه جدیدی از منشاء جهان هستیم. این نظریه پیش‌بینی می‌کند که از زمان بیگ‌بنگ یا انفجار بزرگ، امواج گرانشی به وجود آمده که در تمام فضای عالم پخش شده است».

وی افزوده است: «این امواج هم‌ اکنون توسط تیم بایسپ(BICEP) از طریق یک تلسکوپ رادیویی در قطب جنوب مشاهده شده است. البته ممکن است که این سیگنال‌ها به واسطه غبار کهکشانی به وجود آمده باشد اما اگر این مشاهدات تایید شوند، دریچه جدیدی به روی هستی باز خواهد شد و حتی مهم‌تر از بوزون هیگز خواهد بود». بوزون هیگز (Higgs boson) یک ذره بنیادی اولیه دارای جرم است که وجود آن توسط مدل استاندارد فیزیک ذرات پیش‌بینی شده‌ بود، این ذره چگونگی جرم‌ دار شدن ماده توسط ذرات بنیادی بدون جرم دیگر را توضیح می دهد. مشاهده تجربی این ذره چندی پیش در مرکز سرن انجام شد و منجر به دریافت جایزه ی نوبل فیزیک سال 2013 برای پیتر هیگز و  فرانسوا انگلرت شد که نخستین بار وجود این ذره را پیش بینی کرده بودند.

تصویری از رادیو تلسکوپ BICEP2 در قطب جنوب، که احتمالا تواتنسته امواج گرانشی بیگ بنگ را مشاهده کند.
تصویری از رادیو تلسکوپ BICEP2 در قطب جنوب، که احتمالا تواتنسته امواج گرانشی بیگ بنگ را مشاهده کند.

اگر هاوکینگ و هرتوگ در این زمینه موفق باشند، زیر بنای نظری جدیدی برای مشاهدات کیهانی ایجاد کرده‌اند. دانشمندان گروه بایسپ2 (تصویر برداری پیش‌ زمینه قطبش فرا کهکشانی) سال گذشته بود که اعلام کردند مدارکی دال بر امواج گرانشی ازلی را به چشم دیده‌اند اما بعد از اینکه بعضی دانشمندان گفتند ممکن است این مشاهدات به دلیل تاثیر قطبش غبار کهکشانی باشد، در این کشف تردید به وجود آمد. امواجی که دانشمندان بایسپ2 معتقدند که امواج گرانشی است که از زمان بیگ بنگ در فضای کهکشان‌ها پخش شده است این امواج گرانشی می‌توانند به تائید «نظریه تورم کیهانی» کمک کند.

زمانی که این نظریه برای نخستین بار مطرح شد، نظریه بیگ بنگ بحث‌ برانگیز شد اما اکنون بسیاری از کیهان‌ شناسان معتقدند که این نظریه، بهترین تفسیر برای بیشتر معماهای گیج‌ کننده‌ درباره کیهان است. این نخستین بار نیست که هاوکینگ و هرتوگ برای کار روی موضوعی با هم کار می‌کنند. در سال 2006 نیز این دو دانشمند با مطالعات مشترک اعلام کردند که ویژگی‌های کوانتومی جهان ما بالا به پایین شده است؛ به این صورت که خطوط زمانی بالقوه برای آینده کمک می‌کند تخمین بزنیم که در گذشته چه اتفاقی افتاده است. این در حالی است که هاوکینگ سال گذشته، زمانی که ادعا کرد سیاهچاله‌ای در جهان وجود ندارد، بلوایی در محافل فیزیکی به وجود آورد.

سایت علمی بیگ بنگ: bigbangpage.com / منبع: nbcnews

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

11 دیدگاه

 1. باسلام و عرض ادب. بی مقدمه برویم سر اصل مطلب. بنده طی تحقیقاتم در زمینه علم فیزیک به نظریه ای جامع دست پیدا کرده ام که تقریبا به تمامی معماهای بی پاسخ علم فیزیک از جمله ماهیت نیروی گرانش. چگونگی جرم دار شدن ذرات ماده. و اینکه ضد ماده گمشده دقیقا کجای جهان هستی قرار دارد و چند معمای دیگر ازجمله منشا جهان از نظر فیزیکی و در کل به نظریه ی همه چیز دست پیدا کرده ام. من در ادامه پاسخ یکی از این سوالات که همان سوال معروف ضد ماده گمشده کجاست را برای شما در اینجا و برای آقای بهرام مبشر در ایمیلشان میفرستم اگر نتیجه داد و به نامم به ثبت رسید نظریه را به طور کامل فاش خواهم کرد. باتشکر. سیدعلیرضاحسینی چرمهینی. مشکل بنده این است که هرچه گشتم هیچ سازمان یا اداره ای در برای ثبت نظریه های علمی وجود ندارد.

  1. دوست عزیز هر روز فیزیکدانان بزرگ دنیا نامه هایی رو دریافت می‌کنند که توی اونا بیان میشه به نظریه هایی دست پیدا کردند که کارکرد عالم رو توضیح می‌دهد یا عده ای بیان می‌کنند که تونستن راهی پیدا کنن که نشون می‌ده که نظریه نسبیت انیشتین غلطه
   این افراد اصلا از مفهوم نظریه علمی آگاهی درستی ندارن
   به هر حال اگه ادعایی دارید
   توصیه میکنم به اینجا یه سر بزنیدhttp://www.staff.science.uu.nl/~gadda001/goodtheorist/

 2. ذراتی که ما به انها ضدکوارک میگوییم از ترتیبی بر عکس ساخته شده اند. پوسته ضد ماده. میدان میانی و هسته ماده

 3. نظریه ای از سیدعلیرضا حسینی چرمهینی.
  ضد ماده گمشده کجاست.
  امیدوارم که منظورم رو درست درک کنید.
  اگر کوارک را کوچکترین ذره ی سازنده ی ماده در نظر بگیریم نیمی از جرم کوارک را ماده ی منفی یا همان ضدماده تشکیل داده است.
  اما چگونه ممکن است که نیمی از جرم کوارک از ضد ماده تشکیل شده باشد و کوارک در آنی به یک فوتون گاما تبدیل نشود؟
  جواب در نوع ساختار کوارک است. برای مثال
  اگر کوارک را یک تخم مرغ کروی شکل فرض کنیم. “همان گونه و به همان ترتیب که تخم مرغ از سه قسمت پوسته.سفیده و هسته تشکیل شده است کوارک هم از سه قسمت پوسته ی ماده میدان الکترومغناطیسی میانی و هسته ی ضد ماده تشکیل شده است. این میدان الکترومغناطیسی منشا تولید سه نیروی هسته ای قوی.هسته ای ضعیف. الکترومغناطیس و تا حدودی گرانش نیز میباشد. منشا های این میدان نیرو همان پوسته ی ماده و هسته ی ضد ماده ی کوارک مذکور هستند و این میدان انرژی خود را از این پوسته و هسته ی ماده و ضد ماده میگیرد. این میدان الکترومغناطیسی داخلی مانع از برخورد پوسته و هسته ی مذکور به یکدیگر میشود. علاوه بر ان این میدان باعث چرخش شدید پوسته و هسته به دور خود میشود”این موضوع دلیل چرخش و ارتعاش ذرات زیر اتمی نیز است.” چرخش هسته ی ضدماده برعکس جهت چرخش پوسته به دور خود است. این چرخشها هم به دلایلی نمیگذارند که هسته ضد ماده به پوسته ماده برخورد کندو…
  پاسخ راز چگونگی جرم دار شدن ماده هم در همین پاسخ بالانهفته است و بنده سیدعلیرضاحسینی چرمهینی اینهاراکشف کردم. این پست در تاریخ ۱۳۹۵/۳/۱ شمسی شب نیمه شعبان قمری توسط سید علیرضاحسینی چرمهینی فرزند اسماعیل گذاشته شده است.با تشکر .ضمنایادم رفت بنویسم که فقط زمانی که پوسته ی کوارک شکافته شود برخورد بین پوسته ی ماده و هسته ی ضد ماده صورت گرفته و کوارک به یک فوتون گاما تبدیل میشود. نتیجه ی نفوذ فضای نسبیتی یا میدان هیگز به درون فوتون گاما جرم دار شدن کوارک است زیرا انرژی فوتون گامادر هجمی بزرگتر شکل گرفته یا قرار گرفته است. توضیحات بهتر و بیشتر در آینده

 4. کار علمی مهمم هم اینه که راهکاری رو نشون میدم که قدرتمندانه و بطور مطلق اثبات میکنه که طریق نظریه ریسمان کاملا اشتباه است و از اینرو بهتره به فکر راهکار جدیدی بود….یعنی 80 سال گمراهی و در دور و تسلسل ریاضیات ریسمان گیر افتادن به علت عدم توجه دانشمندان به نکاتی عظیم و پنهان….

 5. باسلام،
  عرض کنم خدمت شما که (جناب nima) گرچه سواد آکادمیک در یک زمینه بسیار حیاتی است که بدون آن اصلا نمیتوان از نظر محاسبات پیش رفت؛ اما گاها یک ایده میتواند از سوی فردی کنجکاو ارائه شده و ذهن یک دانشمند غیرمتعصب که خودبین نباشد را متحول کند…به هر حال انسانها باید بدون سرکوب دیگران و اتفاقا با زبان ساده ضمن بر طرف کردن ایرادات احتمالی و همراه با تشویق در جهت کنجکاوی فرد، گرچه حتی ایده ای غیر معمول را نیز ارائه داده باشد برخورد نمایند و این راه هدایت و وحدت و صداقت است.

  خوشبختانه موضوع خوبی را مطرح کردید و گفتید که معادله دیراک را توضیح بدید و تفسیرش کنید تا بفهمیم چقد سوادته …. خب، بنده که تحصیلات فیزیک دارم این معادله رو تاحدودی توضیح میدم گرچه حتی تخصص اصلیم هم زیاد در این زمینه نیست، در این توضیح درسهای مهمی نهفته است تا با یک ایده جدید و رادیکال و غیر معمول هیچگاه متعصبانه و یکجانبه برخورد نکنیم.

  دیراک در جستجوی یک رابطه بین مکانیک کوانتمی و پایستگس انرژی در نسبیت خاص بود طبق رابطه معمول E2=p2c2+m2c4 بعدش ایشون بطرز حیرت اوری که اگر هریک از ماها انجام میدادیم قطع به یقین خیلی از پروفسورا و فیزیکدانا ما رو محکوم به گیج مغزی در فیزیک میکردن…اومد چکار کرد؟ …بکلی رابطه فوق رو بهم زد، بطرز وحشتناکی!….ایشون بطریق کاملا جسورانه ای این معادله سرراست رو تبدیل به یک معادله کوانتمی به روش عملگری کرد یعنی انرژی E و ممنتومp رو با حساب اپراتوری جایگزین کرد با استفاده از E=h/i(dAMP/dt وp=h(dAMP/dt که AMP ها چاربردارنسبیتی ان….بعدش امیدوار بود که بتونه معادله موج رو استنتاج کنه….اما مشکل در مربع نسبیتی بود….که هیچ اجازه ای به تفکر نمیده!!! اما دیراک این بار به شکل دیوانه وار و “بی کله ای” ایده ای دیگه رو اعمال کرد….گفتش دیگه مربع رو نمیخوام!!!و دوست دارم به شکل ماتریسی بنویسمش…در نتیجه گفتش[]E=[a]pc+[b]mc2 (متاسفانه بهم میریزه اینجا نمیشه نوشتش)….بهرحال …از این به بعدش دیراک خوش شانسی هم آوردچون با چار بردار بودن ماتریس های طرف راست؛ معادله جواب میداد….نهایتا متوجه شد که اولا بدست میاد E=mc2 بصورت مثبت و منفی که یعنی وجود دریای از الکترون با انرژی منفی یا همون پوزیترون ثانیا کمیت جدید و فول کوانتوم-نسبیتی اسپین رو استنتاج کرد…بعد چندسال هم که پوزیترون کشف شد و دیراک نوبل گرفت….بعدش 2بردارهای الکترون رو به اسم اسپینورها-ماتریس اسپین الکترون- تعریف کرد که نشون میداد باید با جبر اسپینور به تفسیر کامل الکترون پرداخت…بااینحال منشا اسپین نامشخص موند و امروزه یک نظر ان است که امواج کوانتمی inward-outward مرتبط با این اسپینور دیراک باشن…..

  همه ملاحظه فرمودید که با چه جسارتی و حقیقتا برای بنده با چه قانون شکنی و کلنجاری، دیراک به نوبل رسید…واقعا آموزنده است…باشد که تعصب جاه و مقام علمی خود نداشته و صرفا مقید به نظریه ها و غیر قابل انعطاف بودن آنها نباشیم.

  حال که بنده تونستم تااندازه ای نشون بدم که اندکی سواد فیزیک دارم، اتفاقا میخوام جدی هم بگم، چون کار علمی مهمی دارم، پس اگه امکانش هست لطف کنید شخصا بنده رو خدمت استاد اردلان معرفی کنید تا از ایشون راهنمایی بطلبم…

  با تشکر

 6. خوهشا بخواااانید !!!کوتاه و بسیار سربسته مینویسم.
  من طی تحقیقاتم به نظریه ی همه چیز دست پیدا کرد ه ام,
  من میتوانم علم فیزیک را یک روزه به اندازه ی دو قرن پیشرفتش بدهم ولی به اطلاع رسانی احتیاج دارم که بتونم حرفم رو به گوش مجمع های علمی جهانی برسانم. لطفا اطلاع رسانی کنید و هرکس هم میتونه کاری بکنه با شماره 09016987647 یا09138044626 در ایران با من تماس بگیره, این دستاورد بزرگ به علت ترک تحصیل و عدم توانایی من برای شرکت در کنفرانس ها , داره گوشه خونه مون خاک میخوره, لطفا یه کاری بکنید,

   1. دوست عزیز شما نحوه فرمول بندی معادله دیراک رو برامون توضیح بدید و بر اساس اون یک تفسیر بکنید تا معلوم بشه سواد فیزیکی دارید، بعد شخصا با واسطه شما رو به اقای فرهاد اردلان معرفی میکنم.