افزایش احتمال زندگی انسان در ‌ماه

0
199

بیگ بنگ: محققان همیشه درباره احتمال تشکیل یک کلونی انسانی روی‌ ماه رویاپردازی کرده‌اند اما کشف سازمان فضایی ژاپن(JAXA) رنگ تازه‌ای به این‌ مسئله داده است. آژانس فضایی ژاپن اعلام کرده یک غار بزرگ زیر سطح ‌ماه پیدا کرده که به‌ نظر می‌رسد می‌تواند نخستین منطقه برای یک پایگاه انسانی باشد.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، این غار به‌گفته محققان ژاپنی ۵۰ کیلومتر طول و ۱۰۰متر عرض دارد و می‌تواند به‌صورت بالقوه دارای یخ و آب باشد. این منابع در صورت سفر انسان به‌ ماه می‌توانند مشکلات تولید سوخت را حل کنند. کاوشگر سطح‌ماه و مهندسی ژاپن موسوم به (Selen) با استفاده از یک سیستم رادار صوتی که برای کاوش سطح زیرین‌ماه طراحی شده، یک شکاف زیر منطقه ماریوس کشف کرده است.

دانشمندان سازمان فضایی ژاپن، داده‌های راداری فضاپیمای SELENE را بررسی کرده‌اند که به‌منظور بررسی ریشه‌های شکل‌گیری ماه و تاریخ جغرافیایی آن به فضا رفته بود. این فضاپیما با ارسال امواج و دریافت آنها می‌تواند فواصل خالی موجود زیر سطح کره‌ماه را شناسایی کند و تشخیص دهد که در چه مناطقی حفره‌هایی به وسیله لاوا شکل گرفته است. GRAIL ناسا نیز داده‌های مشابهی را به‌دست آورده که ترکیب آن با اطلاعات SELENE سبب شده تا وجود این حفره‌های بزرگ زیرزمینی اثبات شود.

حدس ‌زده می‌شود که این تونل بر اثر گذر گدازه‌ها در طول فعالیت‌های آتشفشانی ۳.۵ میلیارد سال پیش در‌ ماه به‌ وجود آمده است. تحقیقات قبلی نشان می‌دهد که این کانال‌ها و حفره‌ها میلیون‌ها سال پیش به وسیله فوران گدازه‌های آتشفشانی به‌ وجود آمده‌اند و عمدتا پس از پایان فعالیت‌شان، غارهای عظیمی را زیر پوسته کره ایجاد کرده‌اند.

کشورهای مختلفی در تلاش هستند تا شاید بار دیگر بتوانند فضانوردان را به‌ماه بفرستند. همچنین ایده پیدا کردن سرزمین دیگری به جز زمین برای سکونت انسان سال‌هاست که پیگیری می‌شود. دانشمندان می‌گویند اگر به‌زودی به فکر کلونی فضایی نباشیم، ممکن است نسل بشر بر اثر فاجعه‌ای انسانی یا طبیعی منقرض شود. دانشمندان اعتقاد دارند که انسان‌ها باید برای جلوگیری از انقراض و نابودی، در سیارات مختلفی پراکنده شوند. استیون هاوکینگ، کیهان‌شناس و فیزیک‌دان مشهور پیش‌بینی کرده است که چنین فاجعه‌ای در ۱۰۰ سال آینده اتفاق می‌افتد. بنابراین، شاید انسان راهی جز سفر به فضاهای دور نداشته باشد.

هر کاندیدایی برای تشکیل کلونی انسانی مشکلات خاص خود را دارد و ‌ماه هم از این قضیه مستثنی نیست. غار کشف شده اما به‌دلیل شرایط حرارتی پایدار و توانایی محافظت از افراد و تجهیزات از برخورد اجرام آسمانی و پرتوهای کیهانی ممکن است بهترین جا برای ایجاد پایگاهی انسانی در‌ماه باشد. موقعیت این تونل زیرزمینی همچنین افراد را از تغییرات دمایی ناگهانی سطح کره‌ماه و اشعه ماورای بنفش خورشید محافظت می‌کند.‌ ماه برخلاف زمین هیچ اتمسفری ندارد بنابراین چنین حفره‌های عظیم و آماده‌ای می‌تواند محافظ انسان در برابر اشعه‌های خطرناک خورشید یا هر عامل کیهانی دیگری باشد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: theguardian.com


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.