بیگ بنگ: ستاره‌شناسان با استفاده از شواهد دنباله‌دارها و مدل‌های جدید، نظریه جدیدی را مطح کرده‌اند که بر اساس آن، یک ابرنواختر کم جرم باعث شکل‌گیری منظومه شمسی شده است.

A bubbling cauldron of star birth is highlighted in this new image from NASA's Spitzer Space Telescope.به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، محققان در یک پژوهش جدید، شواهدی ارائه کرده‌اند که نه تنها چگونگی شکل‌گیری منظومه شمسی را توضیح می‌دهد، بلکه همچنین عامل احتمالی تولد آن را نیز معرفی می‌کند. حدود 4.6 میلیارد سال قبل، یک ابر گاز و غبار در هم گسیخته منجر به یک فروپاشی گرانشی شد که تولد یک خوشید اولیه همراه یک صفحه برای شکل‌گیری سیارات در اطراف آن را به همراه داشت.

برای فشرده کردن این ابر گاز و غبار، به مقادیر زیادی انرژی نیاز بوده که یک ابرنواختر آن را تامین کرده است. اما هیچ مدرک موثقی برای اثبات این نظریه وجود نداشت و مشخص نبود که ماهیت ابرنواختر مذکور چه بوده است. محققان بر روی هسته‌ای با عمر کوتاه متمرکز شدند که در اولین دوران ِ عمر منظومه شمسی وجود داشت. هسته دارای عمر کوتاه می‌تواند تنها از یک ابرنواختر باقی مانده باشد زیرا مدت طولانی دوام نمی‌آورند. همچنین محققان توانستند محصولات جانبی هسته را در دنباله‌دارها پیدا کنند که می‌توان آنها را مواد باقی‌مانده از یک ابرنواختر محسوب کرد.

119895085-lowmasssupernovasolarsystem_6ابتدا تصور می‌شد که عامل محرک شکل‌گیری منظومه شمسی یک ابرنواختر دارای جرم بالا بوده است، اما چنین ابرنواختری نمی‌تواند مانند یک ابرنواختر دارای جرم کم بر روی دنباله‌دارها سرنخ باقی بگذارد. این سرنخ‌ها باعث محکم‌تر شدن این عقیده شد که منظومه شمسی در اثر انفجار یک ابرنواختر با جرم کم پدید آمده است. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencedaily.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. احتملاً این ابرنواختر کم جرم انفجار یک کوتوله ی سفید بوده چون اگر یک ستاره بود باقیمانده ی آن ستاره نوترونی یا سیاه چاله ای بود.

  2. وجود «ابر اوورت» (Oort Cloud) که بصورت یک ابر کروی دور منظومه شمسی رو در فاصله یک سال نوری از خورشید گرفته خود شاهدی برای این قضیه هست که احتمالا اون ابر ازانفجار اون ستاره به وجود اومده .