بیگ بنگ: پژوهشگران «دانشگاه کالیفرنیا سانتا کروز» در بررسی جدید خود درباره اورانوس، متان را در اعماق آن یافتند و به این نتیجه رسیدند که شاید این سیاره گازی‌تر از تصور آنها باشد.

GhhMtRGUEWxoYJoVWd

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، به نظر می‌رسد سیاره اورانوس با آنچه تصور می‌شد، متفاوت است. دانشمندان متان را در اعماق اورانوس یافته‌اند و دریافته‌اند این سیاره گازی‌تر از آن چیزی است که پیشتر تصور می‌شد. بررسی‌های اولیه درباره اورانوس نشان دادند که این سیاره عمدتا از هلیوم، هیدروژن و کمی متان تشکیل شده اما یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که اورانوس به طور قابل توجهی از انتظارات پیشین فراتر رفته است.

نکته عجیب درباره متان این است که به شکل گاز نیست، بلکه به صورت منجمد یا خمیرمانند در هسته اورانوس قرار دارد. پژوهشگران «دانشگاه کالیفرنیا سانتا کروز» معتقدند به رغم یافته‌هایی که می‌گویند اورانوس به طور کامل از یخ تشکیل شده، در واقع تقریبا ۱۰ درصد آن متان است.

این پژوهش نشان می‌دهد که طبقه‌بندی اورانوس به عنوان یک غول یخی ممکن است دیگر دقیق نباشد و شاید مقادیر زیادی از متان به شکل‌گیری این سیاره کمک کنند. ناشناخته‌های زیادی درباره اورانوس باقی مانده‌اند زیرا این سیاره در فاصله ۱.۹ میلیارد مایل از زمین قرار دارد اما از آنجا که منظومه شمسی دائما در حال حرکت است، این فاصله روزانه تغییر می‌کند و به فاصله دو میلیارد مایل از زمین هم می‌رسد.

در طول تاریخ فقط یک فضاپیما از نزدیکی اورانوس پرواز کرده است. این فضاپیما «ویجر ۲» بود که در دهه ۱۹۸۰ از نزدیکی اورانوس به پرواز درآمد و دانشمندان را با این باور روبرو کرد که این سیاره کاملا از یخ تشکیل شده است. پژوهشگران برای درک بهتر این موضوع، صدها هزار مدل کامپیوتری از درون اورانوس توسعه دادند و سعی کردند تا تعیین کنند که کدام مدل شباهت بیشتری به جرم و شعاع غول یخی دارد.

Uranus

هر مدل دارای سطوح متفاوتی از متان، هلیوم و هیدروژن بود اما پژوهشگران دریافتند مدل‌هایی که بیشترین عنصر گاز را دارند، بیشتر شبیه به اورانوس هستند. اکنون پژوهشگران به دنبال پاسخ دادن به این پرسش هستند که اگر گاز زیادی در اورانوس وجود دارد، پس چرا این سیاره از یخ تشکیل شده است.

یافته‌های این پژوهش می‌توانند اطلاعاتی را درباره این سیاره دوردست و غول‌های نزدیک آن از جمله نپتون ارائه دهند تا چگونگی شکل‌گیری آنها را تأیید کنند و بهتر توضیح دهند که این سیارات از چه عناصری ساخته شده‌اند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: iflscience.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.