بیگ بنگ: چه اتفاقی رخ می‌دهد اگر ماه در یک دوم فاصله‌ی کنونی از زمین قرار بگیرد؟ فوران آتش‌فشان، سیل و زلزله دور از انتظار نیست.

mthRjQMScNCQNpbybA

ماه نزدیکترین جرم آسمانی به زمین است که نقش اصلی را در ایجاد حیات بر روی این کره دارد و منجر به پایداری آب و هوای آن می‌شود. ماه بطور متوسط 384 هزار کیلومتر با زمین فاصله دارد، اما اگر به فاصلۀ 200 هزار کیلومتری با زمین برسد چه رخ می‌دهد. اگر فاصله ماه و زمین کاهش یابد بسیاری از وقایع عجیب اتفاق می‌افتد و ما در اینجا نزدیکترین سناریو‌ها را که مبتنی بر علم هستند، بیان می‌کنیم. گرانش ماه به زمین با کاهش فاصله بین آن‌ها افزایش می‌یابد همانطور که در قانون جاذبه عمومی نیوتن آمده است.

“نیل کامینز”، فیزیکدان دانشگاه ماین در پاسخ به این سوال می‌گوید: در حقیقت طغیان آب‌ها دور از انتظار نیست. شناخته‌ شده‌ترین اثر ماه بر زمین جزر و مد است و اگر ماه نصف فاصله‌ی کنونی را با زمین داشت، قدرت جزر و مد هشت برابر می‌شد. در نتیجه برخی از جزایر زمین بیشتر طول روز را در زیر آب بودند و مناطق ساحلی پر جمعیت نیز غیرقابل سکونت می‌شدند.

moon

وی افزود: افزایش شدت جزر و مد تنها نتیجه‌ی نزدیک شدن ماه به زمین نیست. ماه بر روی خشکی‌های زمین نیز اثر می‌گذرد و اگر به طور اتفاقی به زمین نزدیک شود، امواج شدید انرژی به زمین برخورد می‌کند.

“جازمین اسکارلت” که یک آتش‌فشان‌شناس در دانشگاه “کوئین مری” لندن است، می‌گوید: بروز یک “گرانش ناگهانی” بر روی پوسته زمین اثر می‌گذارد و باعث ایجاد زمین‌لرزه‌های بیشتر و فوران آتش‌فشان‌ها می‌شود. به طور مثال قمر “آیو” سیاره‌ی مشتری که از نظر آتش‌فشانی فعال‌ترین عضو منظومه‌ی شمسی است را در نظر بگیرید، این قمر در اثر گرانش سیاره‌ی مشتری بدین شکل درآمده است و اگر ماه نیز به زمین نزدیک شود، زمین سرنوشتی مشابه پیدا خواهد کرد.

OSC Astro Pullmoon

علاوه بر اتفاق‌هایی که برای پوسته زمین رخ خواهد داد، در طول زمان سرعت چرخش زمین نیز کاهش می‌یابد. زمانی که ماه اقیانوس‌ها را به سمت خود می‌کشد، اصطکاک ایجاد شده بین آب‌ها و کف اقیانوس باعث کند شدن چرخش زمین می‌شود. به گفته‌ی “کامینز”، امروزه گردش زمین در حدود یک هزارم ثانیه در هر قرن کاهش می‌یابد و اگر ماه در فاصله‌ای معادل نصف فاصله‌ی کنونی با زمین قرار داشت، سرعت چرخش زمین با سرعت بیشتری کاهش می‌یافت.

اگر ما بتوانیم از زمین‌لرزه‌های ناگهانی، فوران آتش‌فشان، طولانی شدن روز و شب و جزر و مد شدید جان سالم به در ببریم، شاهد کسوف‌های مکرر خواهیم بود. از آن‌جا که ماه بخش بزرگی از آسمان را فرا می‌گیرد، احتمال عبور آن از جلوی خورشید بیشتر است. ظاهر ماه در آسمان مشابه ظاهر کنونی آن خواهد بود تنها کمی بزرگ‌تر.

GettyImages abaaa

اگر ماه به آرامی و نه به صورت ناگهانی به زمین نزدیک شود، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

به گفته‌ی “اسکارلت”، تغییرات در جذر و مد و پوسته زمین به آرامی رخ می‌دهد. روز و شب‌های طولانی می‌تواند جو زمین را تغییر دهد و باعث تغییراتی در تکامل موجودات شود.

آیا این امکان وجود دارد که ماه به زمین نزدیک شود؟

پاسخ این سوال تنها حدس و گمان است، اما “کامینز” می‌گوید: اگر یک سیارۀ بزرگ در زمان و مکان مناسب نزدیک به ماه و زمین قرار بگیرد، می‌تواند ماه را به سمت زمین سوق دهد. حتی اگر چنین اتفاقی رخ دهد، سال‌ها طول می‌کشد که ماه به نصف فاصله‌ی کنونی خود از زمین برسد و اثرات آن بلافاصله در زمین حس نخواهد شد.

earth with rings orig

اگر ماه نزدیکتر شود و به آنچه به «حد روچ» معروف است برسد (مسافتی که در آن یک جرم آسمانی به دلیل جاذبه خود هنگام نزدیک شدن به جسمی دیگر انسجام خود را حفظ می‌کند)، ماه در اثر نیروی جزر و مد ناشی از جاذبه سیاره زمین متلاشی می‌شود و از بین می‌رود. این قطعات جدا از هم حلقه‌هایی مانند حلقه‌های سیاره زحل روی زمین تشکیل می‌دهند. با این وجود طولی نمی‌کشد که این قطعات مانند هزاران سیارک بر روی کره زمین می‌ریزند.

اما در واقعیت، ماه هر سال حدود ۳.۸ سانتی‌متر از زمین دورتر می‌شود؛ بنابراین بعید است که زنجیره‌ای فرضی از حوادث مانند زمین لرزه، آتشفشان و طوفان رخ دهد، شاهد کسوف دائمی نخواهیم بود و حلقه‌هایی مشابه حلقه‌های زحل ظاهر نمی‌شوند و ماه به عنوان یک عامل ایمنی و پایداری برای سیاره زمین باقی خواهد ماند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: livescience.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

 1. درود بر شما.
  لطفا یک سوال داشتم، اگر ماه به دو نیم بشه چه اتفاقاتی میفته، و تاثیرش بر کرهٔ زمین چه میشه؟ خیلی سپاسگزارم.

 2. سلام من بلال شیرزاد از کابل افغانستان، هستم آیا امکان نزدیک شدن ماه به زمین وجود دارد؟؟
  اگر ندارد چرا این روزا شاهد برف، باران های شدید، و زلزله های خیلی قوی و دوامدار در افغانستان بودیم و حتی مکان های قابل سیل امدن نبودند خیلی سیل های بزرگ در انجا امد مانند ایران، افغاستان، و پاکستان
  اگر این سوالات را برایم جواب دهین خیلی ممنون می شوم

  تشکر

  1. در حال حاضر ماه داره از زمین دورتر میشه،درواقع با هر بار چرخش ماه به دور زمین در حدود چند سانتی متر ازش دور میشه و در نتیجه اثر جاذبه زمین و ماه بر همدیگر به دلیل زیاد شدن فاصلشون کم میشه طوری که پیش بینی میشه تا پنجاه میلیارد سال اینده ماه به طوری کلی جاذبش رو نسبت به زمین از دست میده و به کل ازش جدا میشه،البته جای نگرانی نیست چون تا ده میلیارد سال اینده خورشید به سمت مرگ میره

 3. جالب بود،
  اگه ماه جلوتر بود یا عقب تر ممکن بود حیات بشریت به خطر بیوفته تنها میشه به بزرگی خداوند پی برد
  ولی طبق گفته چون ماه داره دور میشه نه نزدیک، پس عالی میشه اگه یه مقاله در مورد اگه ماه کاملا از زمین جدا بشود چه اتفاقی می افتد بنویسید.
  *سایتتون عالیه