بیگ بنگ: پس از ماه‌ها گمانه زنی، بالاخره دولت چین تایید کرد ایستگاه فضایی‌اش در حال سقوط به سوی زمین است و ظاهرا اختیاری هم بر عنان آن نیست!

extra_large-1474389719-cover-imageبه گزارش آژانس خبری ژینهوآ، یکی از مقامات رسمی ارشد برنامه فضایی چین اعلام کرد احتمالا ایستگاه فضایی این کشور، موسوم به تیانگونگ تا 1 سال آینده به زمین سقوط خواهد کرد.وو پینگ، معاون دفتر مهندسی فضایی چین در کنفرانس گفته که بر‌اساس تخمین‌ها و احتمالات ما، بخش عمده ایستگاه فضایی در حین سقوط از بین خواهد رفت. مقامات رسمی اعلام کرده‌اند حرکت تیانگونگ ـ1 را دنبال کرده و در صورت لزوم، زمان برخورد آن به زمین را اعلام خواهند کرد.

تیانگونگ 1 (به معنی قصر آسمانی) با 10.3 متر طول در سال 2011 به عنوان اولین ایستگاه فضایی سرنشین‌دار چین به فضا پرتاب شد و ماموریت آن در اسفند 94 (‌مارس امسال) به پایان رسید. مدتی پس از آن، اختر‌‌شناسان متعددی متوجه شدند این ایستگاه، بی‌هدف از مسیر خارج شده و رهسپار زمین است. در همین حین سکوت دولت چین نیز به بدگمانی‌ها دامن می‌زد. مقامات رسمی چین از گفتن هر حرفی در باره این که چه مقدار از ایستگاه فضایی را سالم به دست خواهند آورد خودداری کرده‌اند. اما بر‌اساس زمان تخمینی تصادم، بعید است این مقدار‌ قابل توجه باشد. چین یک ایستگاه فضایی آزمایشی دیگر موسوم به تیانگونگ‌ 2 را بتازگی به فضا پرتاب کرده و قرار است طی دهه آینده یک ایستگاه فضایی مجهز به کرانه فضا ارسال کند.

سایت علمی بیگ بنگ /منبع: IFLScience.com

مترجم: سیاوش شهبازی/ جام جم

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

 1. کالای چینی همینه
  یک روز سدشان میشکند یک روز کفشو کیفشان پاره می شود
  خودروش ترمز می برد و پلش تخریب می شود این هم از ایستگاه فضاییش

 2. کاش توی ایران سقوط کنه…
  که حداقل یه اتفاقی تو حوزه ی فضا اینجا هم افتاده باشه!
  فقط اینطوری شاید اسم این کشور توی خبر های مربوط به فضا و نجومی بیاد

 3. می گم نمی دونین کجا فرود میاد؟ چیزی نگفتن؟ تو سرمون نخوره یه وخت.