بازوی محلی کهکشان راه شیری بزرگتر از تصورات پیشین است!

بیگ بنگ: تیمی از دانشمندان توانسته‌اند واضح‌ترین نقشه را از کهکشان راه شیری تولید کنند که نشان می دهد بازوی محلی کهکشان ما در حدود چهار برابر بزرگتر از آنچه قبلا برآورد شده، است.

188404main_hurt_milky_way_2005-590_lgبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، از مدتها پیش چنین تصور می شد که کهکشان راه شیری مانند یک دیسک است. اگرچه شکل دقیق کهکشان همچنان مورد تردید قرار دارد،‌ نظر کلی آن است که راه شیری دارای چهار بازو است که از مرکز آن به شکل مارپیچ به بیرون کشیده شده‌اند. ستارگان جدید معمولا از گاز و غبار موجود در این بازوها به وجود می‌آیند. اما غبار می‌تواند ستارگانی را که دانشمندان از آنها به عنوان نقطه شروعی برای اندازه‌گیری فاصله استفاده می‌کنند، بپوشاند و روند نقشه‌برداری از کهکشان را پیچیده سازد.[چطور از کهکشان راه شیری نقشه تهیه می شود]

منظومه شمسی در لبه “بازوی شکارچی” یا بازوی محلی قرار دارد. بازوهای دیگر نیز سپر-قنطورس، برساوشی(پرسئوس) و قوس نام دارند. گفته می‌شود که بازوی شکارچی کوچک‌تر از پرسئوس است. اما تحقیقات جدید محققان رصدخانه کوهستان بنفش چین نشان داده که بازوی محلی یا شکارچی به بزرگی سایر بازوهاست.

دانشمندان با کمک مجموعه‌ای از تلسکوپ‌ها در نیومکزیکو موسوم به آرایه بسیار بلند باسلین(VLBA) توانستند سنجش‌های بسیار دقیقی را از ابرهای گازی موجود در بازوهای کهکشان راه شیری را انجام دهند. آنها همچنین یک متود مثلثات سنجش ستاره موسوم به اختلاف منظر را نیز برای اندازه‌گیری فاصله‌ها به کار بردند. در نهایت محققان دریافتند که راه شیری یک کهکشان مارپیچی با بازوهای متمایز و واضح نیست بلکه از شاخه‌های متفاوت و ثابتی برخوردار است. جزئیات این تحقیق در مجله Science Advances منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

(13 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=56812
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.