بازگشت به ماه بعد از ۴۰ سال!

بیگ بنگ: یک شرکت خصوصی قصد دارد بعد از ۴۰ سال یک فضاپیمای اکتشافی و بدون سرنشین را روانه ماه کند، این اولین ماموریت بعد از لمس ماه توسط خدمه آپولو ۱۷ میباشد و در سال ۲۰۱۵ توسط محققان و دانشمندان یک شرکت امریکایی به ماه فرستاده خواهد شد.

 The Moon Express MX-1, bound for the moon.

 محققان شرکت آمریکایی Moon Express قصد دارند تا دو سال آینده فضاپیمای اکتشافی بدون سرنشین MX-1 را راهی قمر زمین کنند، فضاپیمای جدید در مقایسه با سایر سازه‌های کارشناسان ناسا تفاوت‌های بسیاری دارد. وجود پنل‌های خورشیدی، سوخت آب اکسیژنه، طراحی مخازن سوخت در زیر بدنه و حجم کوچک این فضاپیما از جمله مزیت‌های برتر و خلاقانه در ساخت این پدیده مدرن به شمار می‌روند. اساتید دانشگاه AUtodesk امریکا طرح این فضاپیما را رونمایی کردند. طبق محاسبات و پیش‌بینی‌های کارشناسان ناسا، فضاپیمای ۱-MX در نیمکره جنوبی ماه و در اطراف محل آخرین مأموریت رباتیک امریکا در سال ۱۹۶۸ میلادی فرود خواهد آمد.

article-2519278-19E66DE900000578-627_634x356کاوشگر ماه MX-1 در سال ۲۰۱۵ به ماه پرتاب می شود و علاوه بر حمل محموله و ارائه خدمات ماهواره‌ای، قادر به استخراج مواد معدنی عمق ماه نیز میباشد.

ماه پنجمین قمر طبیعی بزرگ در منظومه خورشیدی است که قطری حدود سه هزار و ۵۰۰ کیلومتر دارد. ماه جو ندارد و سطح آبله‌گون ‌آن براثر برخورد رگبارهای شهاب‌سنگ‌های مختلف در فضای کیهانی و در چندین میلیارد سال به وجود آمده است. خاک ماه تقریباً یکرنگ و در همه سطح آن خاکستری است. به‌رغم تصور برخی کارشناسان نجوم درباره پستی و بلندی‌های ماه و نحوه شکل‌گیری‌شان، اغلب حفره‌ها و پدیده‌های کوهزایی تنها براثر برخورد شهاب‌سنگ‌های فوق سنگین بر سطح درخشان این قمر زمینی بوده‌اند.

مطالعه بیشتر:dailymail , spacenewsfeed

(11 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=6649

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.