بازگشت به ۱۳ میلیارد سال قبل برای رمزگشایی از اختروش ها

بیگ بنگ: ستاره شناسان قادرند به جوانی جهان باز گردند و تشخیص دهند که چگونه اختروش ها با انرژی گرفتن توسط سیاهچاله های پرجرم (با جرم میلیاردها برابر خورشید) شکل می گیرند. اختروش ها از درخشان ترین اجرام کیهان هستند، این اجرام به اندازه ای از ما دور هستند که به ما اجازه می دهند میلیارد ها سال به گذشته جهان بنگریم.

6a00d8341bf7f753ef01b7c737e01e970bبه گزارش بیگ بنگ، مشاهدات کیهان شناسان نشان می دهد اختروش ها توسط دیسک های سریع گازی احاطه شده اند و زمانی که سیاهچاله ها ماده ی اطرافشان را به داخل می کشند، مقادیر عظیمی از انرژی را آزاد میکنند. این اولین باری است که دانشمندان گازهای سرد در حال وزش رو به بیرون را در سرعت های بالا و فاصله زیاد از یک سیاهچاله پرجرم مشاهده کردند. این بسیار سخت است که ماده ای با این دما با سرعتی که دانشمندان مشاهده کردند، حرکت کند. در حالی که گازهای خارج شده از اختروش دمای بسیار بالایی دارد، زمان کافی برای سرد کردن آن از طریق اشعه سرد کننده”شبیه سرد شدن زمین در یک شب بی ابر” میباشد.

دو تیم از اخترشناسان به رهبری محققان دانشگاه کمبریج در واقع به ۱۳ میلیارد سال قبل نگاه کردند، زمانی که جهان کمتر از ده درصد عمرش گذشته بود، این تیم بدنبال آن بود تا بفمهد چگونه اختروش ها در شکل گیری ستارگان نقش داشتند. با استفاده از ترکیب داده های جمع آوری شده از تلسکوپ رادیویی و شبیه سازی ابر کامپیوتری؛ این تیم سرعت گاز سرد پرتاب شده را بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر در هر ثانیه تخمین زد، این رویداد کیهانی در فاصله ای نزدیک به ۲۰۰ هزار سال نوری دورتر از مشاهدات پیشین رصد شد.

چگونگی سرد شدن گاز-ماده خام شکل گیری ستارگان در کهکشان ها، با شتاب در سرعت های بالا بصورت یک راز بود، اما جزئیات ترکیب شده از مشاهدات و شبیه سازی های ابر کامپیوتری جدید به دانشمندان اجازه داد تا درک کنند که چگونه این اتفاق رخ می دهد. گاز در ابتدا به دمای ده ها میلیون درجه با انرژی آزاد شده از سیاهچاله غول پیکر به اختروش انرژی می دهد، سپس این فشار عظیم به گاز شتاب می دهد و آن را به بیرون از کهکشان پرتاب می کند. این شبیه سازی نشان می دهد که در راه خروج از کهکشان، زمان کافی برای اینکه مقداری از گاز گرم به اندازه کافی سرد شود، وجود دارد. تصویر زیر شبیه سازی ابر کامپیوترها از یک مدل نظری توسعه گاز که به بیرون دمیده شده را در اطراف یک اختروش نشان می دهد.

6a00d8341bf7f753ef01b7c737dfee970b-800wiدانشمندان دریافتند در حالی که گاز خروجی از اختروش دمای بسیار بالایی دارد، زمان کافی برای مقداری از آن برای سرد شدن وجود دارد، مساله شگفت انگیز این است که این فواصل کهکشانی در جهان اولیه، شرایط را فقط برای عبور سریع گاز داغ به درجه حرارت پایین فراهم کرده بود. جمع آوری مشاهدات و داده ها به دانشمندان اجازه می دهد به چگونگی تشکیل سوخت بنیادی برای شکل گیری ستارگان در کهکشان ها پی ببرند.

ترجمه: رامین فخاری/ سایت علمی بیگ بنگ –منبع: dailygalaxy

(11 نفر , میانگین : 4٫73 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=24207

رامین فخاری

نویسنده این مطلب: رامین فخاری، دانشجوی کارشناسی ارشد برق و قدرت از دانشگاه علم و صنعت و کارشناسی علوم سیاسی، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، زیست شناسی و تاریخ معاصر می باشد و به عنوان نویسنده در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.