بامداد دوشنبه ۶ مهر، شاهد ماه گرفتگی سرخ رنگ باشید!

بیگ بنگ: بامداد دوشنبه ۶ مهر، زمین در میان مسیر خورشید و ماه قرار می‌گیرد و چتری از سایه را در فضا می‌گستراند که ماه از درون آن عبور خواهد کرد. با ورود ماه به سایه زمین در فضا نور آن کاهش‌یافته و در نهایت تنها نوری که به آن می‌رسد بخشی از نور خورشید است که از میان جو زمین عبور کرده است. بدین ترتیب ماه‌ نقابی مسی‌رنگ به چهره خود می‌زند و چون ماهی سرخ در میانه آسمان می‌درخشد.

moon_به گزارش بیگ بنگ، این ماه گرفتگی که در طی دوره “ابر ماه” شاهد خواهیم بود به رنگ سرخ قابل مشاهده است، منظور زمانی است که ماهِ کامل تقریبا در نزدیکترین فاصله به زمین هنگام چرخش خود قرار دارد. بهترین مکان‌ها برای رصد کل مراحل این ماه گرفتگی نیمه غربی اروپا و آفریقا، آمریکای جنوبی و بخش مرکزی و شرقی آمریکای شمالی است. نواحی شرقی ایران تنها می‌توانند شاهد مراحل آغازین گرفت باشند و گرفت را به‌صورت جزئی مشاهده خواهند کرد اما در نواحی مرکزی و غربی در ایران مردم می‌توانند در بامداد دوشنبه ۶ مهرماه شاهد گرفت کامل باشند البته بخش انتهایی گرفت و گرفت جزئی پایانی در ایران قابل‌ مشاهده نیست.

TLE2015Sep28-map1b-18در ایران ورود لبه ماه به سایه زمین در ساعت ۴ و ۳۷ دقیقه بامداد دوشنبه رخ می دهد و در ساعت ۵ و ۴۱ ثانیه، سایه زمین تمام قرص ماه را می پوشاند و ماه گرفتگی کلی آغاز می شود. در ساعت ۶ و ۵۳ دقیقه ماه گرفتگی کلی تمام شده و ماه شروع به خروج از سایه (باز شدن) می کند. پایان ماه گرفتگی در ساعت ۷ و ۵۷ دقیقه بامداد دوشنبه به وقت ایران است. برای مشاهده بهتر با جزئیات بیشتر این رویداد می توانید از ابزارهای ساده ای مانند دوربین دوچشمی یا تلسکوپ های کوچک استفاده نمایید. مشاهده ویدئو

6357889227677183021در این نوع ماه گرفتگی، فاصله ی ماه تا زمین در زمان حضیض ۵۰ هزار کیلومتر نزدیک‌تر از اوج است؛ در نتیجه به ماه کاملی که در وضعیت حضیض قرار می‌گیرد ماه بزرگ یا ابر ماه گفته می‌شود و نسبت به وضعیت اوج ماه ۱۴ درصد بزرگتر و بیش از ۳۰ درصد درخشانتر به نظر خواهد‌ آمد. ماه‌گرفتگی‌های کامل معمولی،‌ زمانی رخ می‌دهند که ماه و خورشید روی یک خط قرار می‌گیرند و ماه ناگزیر از زیر سایه کامل زمین عبور می‌کند، پدیده‌هایی نیستند که به ندرت رخ دهند و به صورت میانگین در ۲٫۵ سال یکبار می‌توان یک ماه‌گرفتگی کامل را در نقاطی خاص از زمین مشاهده کرد.

blastrmoon3_0اما ماه گرفتگی در دوره ی ابر ماه یکی از پدیده‌هایی است که به ندرت رخ می‌دهد،‌ به اندازه‌ای که از سال ۱۹۰۰ تاکنون تنها پنج بار در سال‌های ۱۹۱۰، ۱۹۲۸، ۱۹۴۶، ۱۹۶۴ و ۱۹۸۲رخ داده‌است. با این‌همه نادر بودن به معنی غیرقابل توضیح بودن یک رویداد نیست. ماه‌گرفتگی کامل بعدی در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸ رخ خواهد داد که در ایران تنها بخش‌هایی از آن قابل‌مشاهده است. ماه‌گرفتگی کامل بعدی که در ایران قابل‌رؤیت است در ۲۷ جولای سال ۲۰۱۸ رخ می‌دهد.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع بیشتر: news.discovery , universetoday

(4 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=36115

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.