بیگ بنگ: محاسبه دانشمندان دانشگاه کرنل در آمریکا بر اساس تعداد ستارگان در کهکشان راه شیری و پاسخ به پارادوکس فرمی نشان میدهد انسان تا 1500 سال آینده نمی تواند با موجودات فرازمینی ارتباط بر قرار نماید. دلایل موجهی برای وجود موجودات بیگانه هوشمند در مناطق دیگر کهکشان وجود دارد و ممکن است محل آنها به زمین نزدیکتر از تصورات پیشین باشد.

6a00d8341bf7f753ef01a73dd5c5ce970d-600wiبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، اگر اشکال حیات پیشرفته در کهکشان رایج باشد، احتمال شناسایی چنین تمدنی در نزدیکی زمین را افزایش می‌دهد. فیزیکدان بزرگ انریکو فرمی سوالات و پرسش‌های بسیار مهم و گوناگونی را در مورد امکان وجود موجودات بیگانه فضایی مطرح کرده است. یکی از بزرگ‌ترین این سوالات که به‌عنوان پارادوکس فرمی شناخته می‌شود این است که اگر موجودات بیگانه وجود دارند چرا اثری از آنها مشاهده نشده و آنها کجا هستند؟ دانشمندان در یک پژوهش جدید انتظار شنیدن ردی از موجودات بیگانه را تا 1500 سال دیگر تخمین زدند. تا آن زمان ممکن است ما تنها موجودات عالم هستی به نظر برسیم حتی اگر در واقعیت تنها نباشیم! خیلی از دانشمندان معتقدند که این کار یک امر بیهوده است و ادامه کار باید متوقف گردد اما اگر حتی 1 درصد احتمال زندگی موجوداتی دیگر در سایر سیارات وجود داشته باشد در صورت توقف کار توسط ما سیگنال‌ها از بین رفته و این تحقیق بی‌نتیجه خواهد ماند.

در اینجا به پنج دلیل اصلی برای باور به اینکه ممکن است انسان بتواند موجودات بیگانه را به زودی شناسایی کند، اشاره شده است. اول اینکه تعداد سیارات فراخورشیدی شناخته شده بسیار چشمگیر است. فضاپیمای کپلر به تنهایی 2326 سیاره را در اطراف ستارگان دیگر ثبت کرده است. در کهکشان راه شیری بیش از 200 میلیارد ستاره وجود دارد، بنظر می‌رسد که این ستارگان بیگانه سرشار از سیاره ی همانند زمین هستند و همچنین می توانند از حیات پشتیبانی کنند.

علاوه بر آن، آب حداقل به شکلی که روی زمین وجود دارد، معمولا یکی از ملزومات حیات به شمار می‌رود. این ماده که زمانی تصور می‌شد در سیارات دیگر نادر باشد، اکنون در قمر اروپا، سیاره مریخ و قمر انسلادوس کشف شده است. این نشان می‌دهد که این مایع جهانی احتمالا در سیاراتی که دور ستارگان دیگر می‌چرخند، رایج است.

alien-life-planetجمله “حیات همیشه راه خود را می‌یابد” تنها یک جمله از مجموعه پارک ژوراسیک نیست، بلکه واقعیتی در مورد انعطاف‌ پذیری حیات است. در زمین اشکال مختلف حیات در مناطق بدون نور، اکسیژن و سایر عوامل مورد نیاز برای بیشتر موجودات، تکامل می‌یابند. بسیاری از پیش‌زمینه های حیات از جمله پروتئین‌ها، چربی‌ها و کربوهیدارت‌ها در دنباله‌دارها، قمرها و سیارات مشاهده شده‌اند. این مولکول‌های پیچیده آلی در جو قمر تیتان تا سحابی جبار دیده شده اند.

در سال 1977، جری اهمان، ستاره‌شناس آمریکایی که بر روی تلسکوپ رادیویی گوش بزرگ کار می‌کرد، به دنبال سیگنال‌هایی از تمدن هوشمند بیگانه می‌گشت. ناگهان یک سیگنال دریافت شد که بسیار شبیه تماس از فضای خارجی بود. این سیگنال 72 ثانیه طول کشید اما هیچگاه تکرار نشد. مطالعات کنونی نشان داده که این خوانش احتمالا در نتیجه عبور یک دنباله‌دار از میان فضا بوده است. این سیگنال هنوز محتمل‌ترین دلیل مشاهده شده برای تماس از سوی موجودات بیگانه است. برخی محققان مدعی شده‌اند که همه این عوامل ممکن است به ارتباط تمدن‌های بیگانه با انسان برای اولین بار در چند دهه آینده منجر شود. با گذشت زمان، میزان شواهدی که از وجود حیات در جهان دیگر پشتیبانی می‌کنند،‌ بیشتر می‌شود.

zh039fhm5quyqj2klbuvآلن استفان، دانشمند ارشد ناسا اظهار کرد: من فکر می‌کنم که طی یک دهه آینده نشانه‌های محکمی از حیات در ورای زمین شناسایی شوند و تصور می‌کنم که طی 20 تا 30 سال آینده به شواهد قطعی دست یابیم. ما می‌دانیم کجا را چگونه باید بررسی کنیم. در بیشتر موارد ما از فناوری لازم برخورداریم و در مسیر اجرایی کردن آن هستیم. بنابراین معتقدم که قطعا در مسیر درست قرار داریم. در سال 2020، ناسا یک کاوشگر جدید را به مریخ ارسال خواهد کرد که بطور خاص برای کشف شواهد حیات میکروبی در زیر سطح این سیاره طراحی شده است.

معادله دریک که توسط فرانک دریک، ستاره‌شناس آمریکایی ساخته شده، برای تخمین تعداد تمدن‌های موجود در کهکشان راه شیری طراحی شد. اگر تعداد عوامل کافی مانند تعداد سیارات فراخورشیدی و کسری که ممکن است از حیات برخوردار باشند، در این معادله به نفع حیات باشد، احتمالا موجودات بیگانه در نزدیکی ما وجود خواهند داشت. جزئیات بیشتر این پژوهش در arxiv.org منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع بیشتر: gizmodo.com , sciencealert.com , huffingtonpost.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

16 دیدگاه

 1. با درود به همه دوستان.در پاسخ به صحبت دوستمون که گفتن “موجودات فضایی تخیلات وافسانه های زیباست “با ید بگم اگر موجودات فضایی را مانند فیلم های ساخته شده ببینیم که با تکنولوژی های بسیار پیشرفته به زمین حمله میکنن و میخوان اینجارو تصرف کنند بله حرف شما درست هستش اما بیشتر دانشمندان به دنبال زندگی در حد میکروسکپی هستند و البته معتقدند که احتمال وجود زندگی در دیگر سیارات بیشتراز نبود زندگیه
  .
  .
  .
  (البته شاید فیلم ها به واقعیت تبدیل شدند….!!)

  1. درود برشما پوریا عزیز.ادم منطقی هستی و جواب درستی دادی.ازت خوشم اومد

 2. درود من خوشبينم که دانشمندان کيهانشناس بتونند تا 20ي30 سال اينده بتوانند سياره امکان حيات را کشف کنند

 3. تا 1500 سال دیگه هم نمیتونن ارتباط بگیرین.موجودات فضایی تخیلات و افسانه های زیباست

 4. سلام
  یکی از بزرگ‌ترین این سوالات که به‌عنوان پارادوکس فرمی شناخته می‌شود این است که اگر موجودات بیگانه وجود دارند چرا اثری از آنها مشاهده نشده و آنها کجا هستند؟
  یک سوال احمقانست چراکه : ما هنوز نتوانسته ایم از قمرنزدیکمان ماه ، فراتر رویم حتی پایمان به مریخ هنوز نرسیده است حال انتظارداریم با این فواصل بسیار دور سیارات و ستارگان بیگانگان یا شاید همنوعان فضاییمان را پیدا کنیم ؟ چه بسا نزدیک ترین موجودات به ما در نزدیکترین فاصله یعنی فقط چند سال نوری باشند پس چطور میتوانیم اثری از آنان در این فضای بیکران بیابیم و چرا همیشه انتظار داریم که آنان اول مارا پیدا کنند ؟
  به نظر من در همین کهکشانمان انواع موجودات زنده چه هوشمند و بدون هوش وجود داشته و دارند .

  1. ظاهرا شما هنوز معنای پارادوکس فرمی را خوب متوجه نشده اید. فرمی نمی گوید که ما قرار است موجودات فضایی را کشف کنیم بلکه او می خواهد بگوید با توجه به جوان بودن منظومه شمسی ما و ‍ییرتر بودن بسیاری از منظومه های خورشیدی کهکشان به خاطر زودتر تشکیل شدن آنها نسبت به منظومه ما اگر حیات در سایر نقاط کهکشان وجود میداشت تا کنون حیات در آن منظومه یا منظومه ها به اندازه ای از هوشمندی می رسید که بتواند حیات روی زمین را کشف کند و با ما تنها موجودات وشمند منظومه جوان شمسی ارتباط برقرار کند. ‍‍‍پس میبینید که چندان هم سوال احمقانه ای نیست. و شنونده باید عاقل باشد بهتر است اول به عمق سخن یک دانشمند برجسته که قطعا از من و شما عمیق تر به مسایل نگاه میکند پی ببریم و بعد برچسب احمقانه بودن را به سخن یک دانشمند بزرگ بچسبانیم.

   1. آخه عزیز منظومه های دور در کهکشان های چند میلیارد سال نوری فاصله با ما اگه موجوداتی داشته باشه یا تا الان از بین رفتن یا بقدری پیشرفته و هوشمند هستند که پیداکردن سیاره ای مثال زمین که موجودات تازه پایی که ما خودمون رو هوشمند مینامیم براشون مهم نبوده یا نیست که بخودشون دردسر طی کردن این همه فاصله (چند میون سال نوری)رو بدن برای دیدن موجوداتی (ما انسان ها) که تازه داریم به فکر رفتن به مریخ فکر میکنیم آن هم بعد از چند میلیون سال فرگشت ، چه لزومی برای چنین موجوداتی داره که بیان ما رو پیدا کنند وقتی میتونن در نزدیک ترین منظومه یا کهکشان های نزدیک به خودشون کاووش کنن ؟؟ اصلا شما چنین فاصله هایی رو که میشنوید میتونید درک کنید دوست من الکی جو گیر میشین .
    یه چیز دیگه همیشه یکم اول به مغز خودتون فشار بیارین تا نوشته ها و حرف ها ، بعد هم گفته های دانشمندان رو کسی تکذیب نکرده اما خیلی وقتا هم درست از آب در نیومده گفته ها و نظریه هاشون .

    1. اولا بفرمایید اون موجوداتی که به قول شما بطور غیر قابل تصوری پیشرفته و هوشمندند بر چه مبنایی باید طی کردن این مسافت بای برایشان دردسر داشته باشه پس احتمالا چندان هم هوشمند نشده اند. ضمن اینکه برای یک موجود هوشمند هیچ چیزی در هستی بی اهمیت نیست و این مقتضای هوشمندی است که چیزی را نباید بی اهمیت تلقی کرد همانطور که برای ما انسانها هیچ حیات بی ارزشی وجود ندارد ولو به لحاظ هوشی فرسنگها با ما فاصله داشته باشد واین تصور بی اهمیت بودن ناشی از جهل است و نه هوشمندی و ظاهرا شما به صرف تماشای یک قسمت از مجموعه جهشی در علم با اجرای مرگان فریمن یه چیزی به گوشت مبارکتان خورده است و چنین نتیجه گیری کرده اید که اگر پیشرفت زیاد باشه مسایل کوچکتر فاقد اهمیتند. دوما اگر زیادی به ذهن شریفیتون فشارنمی اوردید در می یافتید که پاسخ این حقیر در باره تبیین نظریه پارادوکس فرمی بود پس سعی نکنیم طوری حرف بزنیم که از فرط بی ربطی انسان یاد ماست و دروازه بیافته. در آخر هم بفرمایید بر چه مبنایی باید تصورات و توهماتی که هیچ پایه علمی نداره و صرف تصورات و احتمالات بی ارزش است را بپذیریم چرا که به زعم شما خیلی اوقات نظریات دانشمندان درست از آب درنیامده این دیگر چه استدلالی است یعنی چون احتمال خطا در سخن دانشمندان وجوددارد دلیل برآن است که تخیلات و تصورات بدون پایه و اساس و استناد علمی جنابعالی صحیح باشد.

     1. من با نظر amje موافقم .
      چراکه در این گیتی تنها راه ممکن برای طی کردن فاصله های سرسام آور فضایی (اگر تخیلی نباشد تنها فقط ) پرتال خواهد بود . زیرا اگر ما یا موجوداتی دیگر هم بتوانیم به حتی چند برابر سرعت نور هم برسیم بازهم ناشدنیست سفر ، چرا ؟
      چونکه در فضا بجز سیارات و ستارگان میلیاردها میلیارده میلیارد و بی نهایت خورده سنگ های آسمانی در هر اندازه ای اطراف منظومه ها وجود دارد که تنها با برخورد حتی یک ذره از آن خورده سنگ های آسمانی با سفینه نوری مان به خاکشیر تبدیل میشویم که این امر سفر با چنین سرعتی را فاجعه بار رغم میزند تازه اگر با چنین سرعتی قبل از برخورد با ان سنگ ها خود سفینه به نورو انرژی تبدیل نشده باشد.
      در مورد نظر دانشمندی که در این موضوع گفته پس فضایی ها کجایند باید بگویم : ایشان یا فاصله های چند میلیلارد سال نوری را درک نکرده یا اینکه منتظر سفینه ای به اندازه نیویورک است که در آسمان نیویورک سایه افکنده و بعد از چند روز زمین را تصرف کنند .