برای تماشای شهاب باران برساوشی به آسمان خیره شوید!

8
210

بیگ بنگ: شهاب باران برساوشی هر سال از ۲۷ تیر تا ۲۴ شهریور مناظری زیبا و نورانی را در آسمان شب به تصویر می‌ کشد، به گفته ی منجمان اوج نمایش این بارش شهابی در چهارشنبه و پنجشنبه،‌ ۲۱ و ۲۲ مرداد ماه خواهد‌ بود.

meteor__به گزارش بیگ بنگ، رصد‌گران نیمکره ی شمالی در روزهای اوج این شهاب‌باران در هر ساعت می توانند نزدیک به ۱۰۰ شهاب آسمانی را مشاهده کنند، البته در صورتی که در منطقه‌ای تاریک و به دور از آلودگی‌های نوری باشند. امسال کار پیدا کردن آسمان تاریک برای رصدگران آسان‌تر هم شده است چرا که اوج این بارش در تاریخ ۲۲ مرداد دقیقاً با شب قبل از ماه نو همزمان شده به بیانی دیگر رصد‌گران می‌توانند در آسمانی تاریک به شهاب‌ باران نظاره کنند.

شهاب‌های بارش برساوشی معمولاً سریع و پرنور هستند و معمولاً ردشان نیز در آسمان به جا می‌ماند که در بارش امسال به دلیل نبودن ماه بسیار زیباتر هم خواهد بود. نام برساوشی برگرفته از نام صورت فلکی برساوش است که منشا این شهاب‌باران است، در واقع ذرات جدا شده از دنباله‌دار سوییفت-تاتل به هنگام خروج از منطقه‌ی داخلی منظومه‌ی شمسی تشکیل شده اند و در نوسان هستند.

Perseid-Meteor-Showerبه گفته اخترشناسان بهترین زمان برای رصد شهاب‌ باران در نیمکره شمالی پس از نیمه شب ۲۱ یا ۲۲ مرداد ماه است. برای رصد شهاب‌ها نیازی به تجهیزات گران قیمت و پیچیده نخواهد بود زیرا شهاب‌های شهاب‌باران برساوشی معمولا به اندازه‌ای درخشان و بادوام هستند که با چشم غیر مسلح نیز می‌توان به راحتی آنها را مشاهده کرد. در اوج این بارش شهابی ۶۰ تا ۱۰۰ شهاب در هر ساعت با سرعت ۲۰۹ هزار کیلومتر بر ساعت وارد جو زمین می‌شوند و می‌سوزند. نکته‌ی جالب این است که شهاب سنگ‌ها بسیار کوچک هستند و وزنشان در حدود یک یا دو گرم است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert


8 دیدگاه ها

  1. با عرض خسته نباشید
    خواستم از زحماتتون تشکر کنم سایتتون واقعا حرف نداره
    مطالبتون خیلی جذابه
    امیدوارم همینطور با پشتکار و کیفیت بالا به فعالیتتون ادامه بدین
    با ارزوی موفقیت برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.