به گفته­ سیاره­‌شناسان، ماه اکسیژن ِ زمین را دارد

1
260

بیگ بنگ: تیمی از محققان سیاره‌­شناس ژاپنی به رهبری پروفسور کنتارو ترادا از دانشگاه اوساکا، موفق به کشف این مسئله شدند که بادهای خورشیدی و میدان مغناطیسی زمین می‌­تواند یون­‌های پرانرژی اکسیژن تولیدی موجودات زنده در جو زمین را به سطح ماه انتقال دهد.

به گزارش بیگ بنگ، پروفسور ترادا در این باره گفت: «زمین توسط میدان مغناطیسی آن در برابر بادهای خورشیدی و اشعه‌­های کیهانی محافظت می­‌شود. میدان مغناطیسی زمین در شب همانند یک دنباله­‌دار امتداد یافته و فضایی به شکل نوار رنگی ایجاد می­‌کند(ما آن را دنبالۀ زمین می­‌نامیم). در مرکز این دنباله، منطقه­‌ای قرار دارد که به شکل ساختار ورقه‌­ای شکل از پلاسمای داغ عمل می­‌کند.»

محققان مشاهدات فضاپیمای ژاپنی کاگویا مبنی بر وجود تعداد قابل توجهی از یون­‌های پرانرژی اکسیژن در زمان حضور ماه در صفحۀ پلاسمای زمین را گزارش کردند. محققان در این باره گفتند: «ما موفق به مشاهدۀ این مسئله شدیم که یون‌های اکسیژن مذکور از یونوسفر به ماه(۳۸۰۰۰۰ کیلومتر) انتقال داده شدند. ما داده‌­های پلاسمایی میدان مغناطیبسی فضاپیمای کاگویا، زاویۀ انرژی پلاسما و آزمایش ترکیبات ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری ماه را ارزیابی کرده و متوجه شدیم یون‌های پرانرژی اکسیژن تنها زمانی پدیدار شدند که ماه و فضاپیما از صفحه­ پلاسما عبور کردند.»

یون‌های اکسیژن رصدشده توسط تیم تحقیقاتی، انرژی بالایی در حدود ۱ تا ۱۰ کیلوالکترون­ ولت داشتند. نویسندگان این مقاله اظهار داشتند: «این یون‌ها می­ توانند در عمقی معادل چند ده­ نانومتر داخل یک ذرۀ فلزی قرار گیرند. این کشف از اهمیت بالایی در درک ترکیبات پیچیده ایزوتوپی رگولیت ماه برخوردار است که سال‌های زیادی بدون پاسخ باقی­مانده است.

محققان افزودند: «ما با مشاهدات خود نشان دادیم این امکان وجود دارد که ترکیبات فاقد ۱۶O، که یک ایزوتوپ پایدار از اکسیژن است و در لایۀ ازون دیده می شود، به سطح ماه منتقل شده و در عمق چند ده نانومتری سطح ماه قرار گرفته­‌اند. مشاهدات فضاپیمای کاگویا از بادهای زمینی موجود در میدان مغناطیسی زمین این فرضیه را قوت می ­بخشد که ممکن است اطلاعاتی دربارۀ جو باستانی گمشده­ سیارۀ ما در سطح ماه باشد.» جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Nature Astronomy منتشر شده است.

ترجمه: رضا کاظمی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.com


یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.